Rusya: Suriye konferansı 30 Haziran'da Cenevre'de olacak

9

Rusya'nın teklif ettiği Suriye ile ilgili uluslararası konferansın 30 Haziran'da Cenevre'de yapılacağı iddia edildi.

Ria Novosti ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "Görüşme 30 Haziran'daCenevre'de yapılacak" bilgisini verdi. Daha önce Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da Moskova'nın girişimleriyle yapılması planlan konferansla ilgili, "Ya Moskova ya da Cenevre" demişti.

12 Haziran'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizinin barışçıl yollarla çözüme kavuşması için uluslararası bir konferans düzenlemeye hazır olduklarını duyurmuştu. Suriye'de muhalefet üzerinde etkisi olan ülkelerin de konferansa davet edileceğine değinen Lavrov, "Burada gerçekleşen zirvenin formatı BM Güvenlik Konseyi'nin Kofi Annan'ın misyonu çerçevesinde belirlediği kararların uygulanmasının desteklenmesi şeklinde olacak" demişti. Rusya, konferansa; Türkiye, İran, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Irak, Katar, Arap Ligi ve Avrupa Birliği'nin temsilcilerinin katılmasını talep etmişti.

Rus uzman: Ankara olmadan Suriye sorunu çözülemez

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Orta Asya ve Orta Doğu Masası Başkanı Yelena Suponina, Ankara'nın konferansa davet edilmesini çok olumlu değerlendirdi. Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan Suponina, "Moskova'ya göre, Ankara Suriye sorununun çözümünde faal rol oynamalı. Türkiye dünya ve bölgede faal oyuncu. Moskova şunun da farkında, Ankara Suriye muhaliflerle faal ilişki içinde ve Türkiyeolmadan Suriye sorunu çözülemez. Bence Ankara'nın bu konferansa davet edilmesi, Rus-Türk ilişkilerinin gelişmesi açısından önemli bir adım. Bu arada bu konferansın çok zor geçeceği bekleniyor, çünkü taraflar arasında çelişkiler var, örneğin Suriye sorununun çözümü hususunda ABD ve Moskova farklı düşünüyor" değerlendirmede bulundu.