Rusya’dan düşen Türk uçağı ile ilgili açıklama: Provokasyon değil

49

Rusya’dan Suriye’nin Türk jetini düşürmesi ile ilgili ilk resmi açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç yaptığı değerlendirmede Suriye’nin Türk savaş uçağını düşürmesini önceden planlanan bir eylem ya da provokasyon olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Suriye hava kuvvetlerinin 22 Haziran’da Türk askeri uçağını düşürmesi eylemi ile birlikte yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarını kaydeden Lukaşeviç, “Biz yaşananları provokasyon ya da önceden planlı bir eylem olarak görmüyoruz” dedi.

Özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen Kofi Annan barış planı çerçevesinde uluslar arası ve bölgesel düzeydeki aktörlerin tüm çabalarını siyasi çözümün sağlanmasına yönelik güçlerini mobilize ettiği anda, uluslararası düzey dahil durumu daha da zora sokmaya çalışan siyasi-propaganda çabalarını çok tehlikeli olarak değerlendiren Rus yetkili, “Bir kez daha bölge ve bölge dışında yer alan tarafları bu hedefi gerçekleştirmeye, tansiyonun yükselmesine neden olacak aksi yönde adım atmamaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lukaşeviç, Türkiye ve Suriye’ye bir de yol haritası önerdi. Açıklamada, “Kazaya götüren şartların belirlenmesi ve trajik olayların bir kez daha yaşanmasının önüne geçilmesi için iki ülke kendilerine hakim olmalı ve karşılıklı yapıcı iletişim içinde olmalı” ifadeleri yer aldı.