"Suriye krizi Rusya'nın işine geliyor"

25

Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Ali Birand Suriye'nin Türk uçağını düşürmesi ile ilgili ilginç değerlendirmelerde bulundu:

"Suriye'nin uluslararası boyuttaki en önemli destekleyicisi ise, Rusya'dır. Türkiye hangi adımı atarsa atsın, Moskova'nın ne düşüneceğini, nasıl hareket edeceğini hesaplarına katmak zorundadır.

Herşeyden önce Suriye, Moskova' nın geleneksel bir müşterisidir. Ordusunu donatır ve Orta Doğu sorunlarında Suriye üzerinden etki yapar. Suriye toprakları üzerindeki askeri kolaylıklardan yararlanır. Bunlar son derece önemli avantajlardır ve bırakılması da imkansızdır.

Rusya'nın diğer bir kaygısı, Washington'un Orta Doğu'daki demokratikleşme sürecinde, şimdi Esad'ı devirmesidir. Moskova, böyle bir olasılığın kendi çıkarlarına ters düşeceğini gördüğünden dolayı Şam'ı kollayıp koruyor ve bırakmaya da hiç niyetli görünmüyor.

Ruslar, Suriye sayesinde, ABD ile global pazarlık masasındaki kartlarını arttırıyor, elini güçlendiriyor. Washington'u sıkıştırabiliyor ve Beyaz Saray’ı güç duruma sokabiliyor.

Bu arada unutmayalım ki, bölgedeki her kriz, petrol fiyatlarını arttırıyor. Bu da Rusya'nın işine geliyor. Zira, petrol artık Rusların tek geliri durumunda. Eski SSCB gibi küresel bir sanayi alt yapısı yok.

İşte bütün bu gerekçelerle Rusya, Suriye' yi bırakmayacaktır. Ancak şunu da gözden kaçırmayalım: Süper güçlerin ne zaman kime sırtını döneceği belli olmaz."