Estonya'nın tutukladığı ajan, Rus istihbaratı ile Türkiye’de görüşmüş

60

Estonya'da tutuklanan Aleksey Dressen (43) Moskova için çalıştığını itiraf etti, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Estonya istihbarat kurumu KAPO eski yetkilisi olarak görev yapan Dressen’in, Rus istihbaratıyla Türkiye'de de gizlice görüştüğünü kaydetti.

Ria Novosti’nin haberine göre, KAPO Başkanı Rayvo Aeg tarafından yapılan açıklamada, Dressen'in 2001 yılından itibaren Rus iç istihbaratı FSB ile para karşılığında işbirliği yaptığı kaydedildi.

Eşi Viktoriya'nın da 6 yıl şartlı hapis cezası aldığını hatırlatan Aeg, "Dressen çifti yaz tatillerinde sürekli Moskova'ya yakın Kaşir kentinde Viktoriya'nın ailesini ziyaret ediyordu. O sıralarda FSB subayları onunla temasa geçti. 1998 yılında ajan yapılması için çalışmalar başlatıldı. 2001'de ise Dressen bilinçli olarak FSB ile işbirliğine başladı" dedi.

Eston görevliler, ajanın birkaç yıl içinde gizli bilgileri FSB'ye sızdırdığını öne sürdü. Mahkeme ayrıca Dressen'in 143 bin avroluk parasına el koyulmasına karar verdi.

Eston istihbaratına göre, Rus ajan FSB yetkilileriyle Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi, Fas ve Dominik adalarında gizlice görüşüyordu.