Rusya’da sel felaketinde rezervuar kapakları açıldı iddiası

42

Rusya’nın Krasnodar bölgesinde 103 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinde Krimsk kentinde gece yarısı rezervuar kapaklarının açıldığı ve tüm kenti basan suyun her şeyi silip süpürdüğü iddia edildi.

Ria Novosti’ye göre Krimsk kenti sakinlerinden Bogdan Tolçek blogunda, “Krimsk kenti su tutma alanında rezervuar kapakları gece yarısı açıldı. Hiç kimse vatandaşları bu konuda uyarmadı. Şehrin yarısı sular altında kaldı. Bir çok insan yaşamını yitirdi” şeklinde yazdı.

Bölgeden gelen son bilgilere göre son on yıllar içinde Rusya’nın yaşadığı en büyük sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 103’e çıktı.

Yerel televizyon muhabirlerinden Irina Kizilbaşeva Gazeta.ru’ya yaptığı açıklamada da kısa sürece çok güçlü bir su akıntısının tüm şehri kapladığını iddia etti. Kizilbaşeva, “İnsanlar çok sıkıntılı. Baskınla ilgili kimsenin kendilerini uyarmamasından şikayetçi. Bir çok caddede yerde yatan cesetler gördük…” dedi.

Felaketi yaşayan vatandaşlara göre 15 dakikada bazı bölgelerde su yüksekliği 7 metreye kadar çıktı.

Muhalif Yabloko partisi Başkanı Sergey Mitrohin de yaptığı açıklamada şiddetli yağmur nedeni ile aşırı dolan Neverjhayevsk rezervuarının kapaklarının açıldığını söyledi. Mitrohin, “Bölge parti yetkililerimizden rezervuarların açılması sonucu felaketin yaşandığı bilgisini aldım… Vatandaşlar bu konudan haberdar edilmiyor” eleştirisi getirdi.

Diğer taraftan yerel makamlar rezervuar kapaklarının açıldığı ile ilgili iddiaları reddediyor. Krasnodar Bölge Valiliği Sözcüsü Ekho Moskvı’ya yaptığı açıklamada, “Bu çok anlamsız. Tam bir dedikodu. Bazen dedikodular, resmi bilgilerden hızlı yayılıyor” diyerek iddiaları reddetti. Yetkili Krimsk bölgesinde kapağı açılacak bir rezervuar olmadığını savundu.

Yetkililerin bölge halkını uyarmadığı ile ilgili eleştirileri de yanıtlayan Sözcü, “Vatandaşlar evlerini terk etmek istemdi” ifadelerini kullandı.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Vladimir Puçkov, evleri sel felaketinden zarar gören vatandaşlara 100 bin ruble (3 bin dolar), kısmen zarar görenlere de 50 bin ruble (bin 500 dolar) tazminat ödeneceğini açıkladı.

2002’de aşırı sıcak kışlar nedeni ile karlar hızla erimiş ve oluşan sel nedeni ile de 60 kişi yaşamını yitirmişti.