Türk sivil toplum kuruluşlarından Rusya’ya başsağlığı

11

Rusya’da faaliyette bulunan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Rus-Türk Kültür Merkezi, yaşanan sel felaketi nedeni ile Rus halkına başsağlığı diledi. Felakette zarar görenlerin acılarını paylaştıklarını ifade eden Türk dernek yetkilileri, her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Rusya’nın Krasnodar bölgesinde yaşanan elim felaketi üzüntüyle takip ettiklerini belirten RUTİD Başkanı Esat Sarı, “Sivil toplum kuruluşları olarak bölgede yaraların sarılması için bütün imkanlarımızı seferber etmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Afet sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

RTİB Başkan Yardımcısı Naki Karaaslan da yaptığı değerlendirmede 100’ün üzerinde insanın yaşamını yitirdiğini, Türkiye’de yaşanan benzer felakette de 10’un üzerinde insanın öldüğünü hatırlattı. Bu tür felaketlerin ülkemizde ve bu coğrafyalarda daha sık görüldüğü eleştirisi getiren Karaaslan, “Burada ihmal var. Sebep henüz belirlenemiyor. Yöneticlerden daha hassas olmalarını istiyoruz. Rusya halkının acılarını paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Komşu ve dost ülke Rusya Federasyonu’nun Krasnodar bölgesinde yaşanan elim sel felaketini üzüntü ile haber aldıklarını ifade eden TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava da şu temennilerde bulundu: “Bölgede yaraların sarılması için iş dünyası olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Ülkemizde yaşanan her türlü doğal felakette daima yanımızda olan Rusya yönetimi ve halkının acılarını en samimi şekilde paylaşıyoruz.”

Rusya-Türkiye kültürel ilişkilerinin gelişimi için Moskova’da faaliyette bulunan Türk-Rus Kültür Merkezi Genel Müdürü Arif Asalıoğlu da felaket nedeni ile duydukları üzüntüyü dile getirdi. Rus halkının acılarını paylaştıklarını ifade eden Asalıoğlu, “Komşu ve dost iki ülke halkları olarak acı ve üzüntülerimiz müşterek. Felakette yaşamını yitirenlerin yakınlarına sabır, yaralı olarak kurtulanlara da acil şifalar diliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.