Rusya yaralarını sarıyor, 4 ayda yeni evler yapılacak

32

Rusya’nın Krasnodar Bölgesi’nde önceki gün meydana gelen son 70 yılın en büyük sel felaketinde ölenlerin sayısı 155’e ulaştı. Yaralı olarak kurtarılan hastahane kaldırılırken, en az 12 bin kişi felaketten etkilendi. Gelendjik, Krımsk ve Novorossisk kentlerinde evsiz kalan vatandaşlar için geçici çözümler üretiliyor. Krasnodar Bölge Valisi Aleksey Tkaçov yıkılan evlerin yerine yenilerinin 4 ay içinde yapılacağını söyledi. Moskova’dan giden kurtarma ekipleri cadde ve evlerden suların boşaltılmasına yardımcı oluyor.

Her geçen zaman diliminde ölü sayısının arttığını ifade eden Rusya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, “MSİ 14:00 itibari ile 155 kişinin cesedine ulaşıldı. Bunların 144’ü Krımsk kentinde, 9’u Gelendjik’te ve 2 tane de Novorossisk kentinde bulundu” dedi.

Putin’den yaşamlarını yitirenlere 60 bin dolar

Bölgede helikopterle incelemelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir an önce yaraların sarılmasını istedi. Yıkılan evleri yapacaklarını ifade eden Putin yaşamını yitirenler için 2’şer milyon ruble (60 bin dolar) tazminat ödeyeceklerini söyledi.

Krasnodar Bölgesi Valisi Aleksander Tkaçyov 9 Temmuz’u yas günü ilan etti. Başkent Moskova’da oluşturulan platforma ise vatandaşlar çiçek bırakıyor, yaşamlarını yitirenlerin anısına mum yakıyor.

Soruşturma başlatıldı

Rezervuar kapaklarının açıldığı ve Krımsk kentinde kayıpların büyük çoğunluğunun gece yarısı 7 metreye kadar yükselen sulardan kaynaklandığı iddiaları ise araştırılıyor.

Rusya Soruşturma Komisyonu bölgede incelemelere başladı ve ihmali bulunan yetkililerle ilgili dava açılacağı kaydedildi. İhmal nedeni ile ölüme neden olmaktan açılan dava nedeni ile sorumluluğu olanlar dinlenmeye başladı.

Ria Novosti’ye açıklamada bulunan yetkili soruşturmanın rezervuar kapaklarının açılması iddiası dahil çok yönlü olarak yapıldığını kaydetti. Rezervuar sisteminin otomatik olarak çalıştığı ve son 13 saat içinde birçok kez aşırı dolan rezervuarların su bıraktığı belirtiliyor.

Rusya Hidrometeoroloji merkezine göre bölgeye beş aylık yağışın toplamı kadar bir gecede yağış düştü.

Bölgede 2002’de aşırı sıcak kış mevsimi nedeni ile sel felaketi olmuş ve 60’dan fazla kişi yaşamını yitirmişti.