Sel felaketi yaşayan Rusya'ya, Gürcistan’dan yardım önerisi

57

Gürcistan, Rusya'nın güneyindeki Krasnodar bölgesinde en az 171 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketi için Moskova'ya yardım önerisinde bulundu. Ağustos 2008 yılında patlak veren 5 günlük Rus-Gürcü savaşının ardından iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rusya'da yaşanan sel felaketiyle ilgili başsağlığı dileğinde bulundu.

Saakaşvili'nin Basın Sözcüsü Manana Mandjgladze, "Krasnodar'da yaşanan üzücü felaketle ilgili Sayın Cumhurbaşkanı'nın adına hayatını kaybedenlerinin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Gürcistan Cumhurbaşkanı, Moskova'nın izin vermesi durumunda Gürcü arama kurtarma ekiplerinin bölgeye gönderilmesi talimatında bulundu. Ekiplerimiz doğal afetin yaşandığı yerlerde arama kurtarma çalışmalarına katılmak için deniz veya hava yoluyla Rusya'ya gitmeye hazır. Gürcistan ayrıca Rusya'ya insani yardım da göndermeye hazır. Konuyla ilgili talimatları İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları da aldı" bilgisini verdi.

Rusya'nın Karadeniz kıyısı Krasnodar bölgesinde yaşanan sel felaketinde en az 171 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 9 Temmuz yas günü ilan edildi.