Erdoğan'dan Putin'e başsağlığı telefonu

56

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın güneyindeki Krasnodar bölgesinde en az 171 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak başsağlığı diledi.

Kremlin Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan ve Putin arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, "Türkiye Başbakanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde başsağlığı taziyesinde bulundu" denildi.

Kremlin Sarayı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in de Putin'i arayarak başsağlığı dilediği belirtilirken, Özbekistan, Tacikistan, Çin, Moğolistan, Küba, İtalya, Slovakya, Belçika ve diğer ülke liderlerinin de taziye mesajında bulunduklarını kaydetti.

Rusya’da faaliyette bulunan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Rus-Türk Kültür Merkezi, yaşanan sel felaketi nedeni ile Rus halkına başsağlığı dilemişti. Felakette zarar görenlerin acılarını paylaştıklarını ifade eden Türk dernek yetkilileri, her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etmişti.

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gıyaseddin Eyupkoca da yayınladığı mesajında Krasnodar bölgesinde yaşanan sel felaketi nedeni ile bir taziye mesajı yayınladı. Eyupkoca açıklamasında, “Rusya’nın Krasnodar Bölgesi’nde yaşanan sel felaketinin yol açmış olduğu doğal afeti büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Bu sebeple yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Rusya halkına başsağlığı diliyoruz” dedi.