Rusya’da sel felaketi yaşayan bölge insani yardım bekliyor

31

Rusya’da 171 kişinin yaşamını yitirdiği Krasnodar Bölgesi’nde sel felaketinin ardından evsiz kalan 30 bine yakın kişi yardım bekliyor. Sel sularının çekilmesinin ardından yarım metre çamurun içinde kalan Krımsk kent sakinleri acil çadır, battaniye, temiz su, yiyecek ve temiz giyecek elbise talep ediyor.

Bölgesel yönetimden yapılan yardım çağrısında, “Krımsk kentinde onarım çalışmaları sürüyor. Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra evsiz kalan insanların yardıma ihtiyaç var. Fiziki olarak zor olan bölgelerde yardımcı olacak gönüllü insanlara ihtiyacımız var” denildi.

Krımsk kentine yardımcı olmak için bölge valiliğinin ekipler kurduğu kaydedilen açıklamada, “Çadır, temiz elbise, içecek su, uyku tulumu, inşaat malzemeleri, kişisel hijyenik malzemeler en çok ihtiyaç duyulanlar arasında” ifadeleri yer aldı.

Krasnodar Bölge Valiliği gönüllü olarak yardımcı olmak isteyenler için bir de telefon hattı kurdu. Kişisel ya da kurumsal yardımlar için aşağıdaki telefon numaraları aranabiliyor.

8 (861) 257 00 80, 252 25 52, 267 15 90

Rusya’nın güney kentleri Gelenjik, Novorossisk ve Krımsk kentlerinde 7 Temmuz’da meydana gelen sel felaketinde 5 binin üzerinde kişi evsiz kaldı. Kara yolu ulaşımı, elektrik, doğalgaz ve su ulaşım hatları da büyük oranda zarar gördü.

Son verilere göre 171 kişi yaşamını yitirirken, 29 bin kişi tamamı ile evsiz kaldı. 300’ü Krımsk kentinde olmak üzere 400’ün üzerinde bina ise tamamı ile kullanılamaz hale geldi.