Türk iş dünyası Rusya’da sel felaketinin yaralarını sardı

178

Rusya’da faaliyette bulunan Türk iş dünyası, 172 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinde Rus halkının yaralarını sardı. Türkiye Novorossisk Başkonsolosu Yavuz Kül’ün öncülüğünde organize olan Türk şirketler, iş makineleri, kamyonlar ve iş gücü ile seferber oldu, arama kurtarma çalışmalarına katıldı ve selden zarar gören vatandaşların elinden tuttu.

Felaketin yaşandığı bölgede ilk gün incelemelerde bulunduğunu ifade eden Başkosolos Kül, “6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen aşırı yağışlar sel felaketine neden oldu. Bölge olumsuz etkilendi. Burada Türk diasporası olarak yaraların sarılmasına katkıda bulunmak için harekete geçtik. Krasnodar Bölge valiliği ile organize olarak önemli ölçüde katkı sağladık” dedi.

Resmi makamların açıkladığına göre felaketin maddi kaybı da 100 milyar ruble (3 milyar doların) üzerinde. 172 can kaybı olduğunu, bunların 160’ının Krımsk kentinde, 10’unun Gelencik’te ve 2’sinin de Novorossisk kentinde meydana geldiğini ifade eden Başkonsolos, Türk vatandaşlardan ölü ya da yaralanan kimse olmadığını söyledi. Bölgede faaliyette bulunan Türk şirketlerinin fabrikalarında ise kısmi hasarlar söz konusu.

Rusya’nın öncü inşaat şirketleri arasında yer alan Rönesans Holding, Novorossisk belediyesinin emrine 9 Temmuz’dan itibaren 60 işçi tahsis ederken, “Stroy Service” isimli Türk şirketi Kabardinka Kasabası Belediyesi’nce değerlendirilmek üzere 10 işçi gönderdi.

Türk vatandaşlarından ölü ya da yaralı yok, maddi kayıp var

T.C. Novorossisk Başkonsolosluğunun talebi ve yönlendirmesiyle Krasnodar Bölgesinde faaliyet gösteren Türk şirketleri sel felaketinden en fazla etkilenen Krımsk şehrindeki enkaz kaldırma çalışmalarında kullanılmak üzere çok sayıda işçi ve iş makinesini ilk günden itibaren Krasnodar Valiliğinin emrine tahsis etti. Bu bağlamda, Rönesans 65 işçi, 3 kamyon ve 2 kepçe; DAS İnşaat 40 işçi ve 5 kamyon; ESTA 15 işçi ve 1 mobil vinç; Summa Turizm 20 işçi ve 1 kepçe; Hazinedaroğlu-Özkan İnşaat 1 kepçe, 10 işçi; Yenigün İnşaat da 1 kepçeyi Krımsk’a gönderdi.

İş makineleri ve işçiler 10 Temmuz 2012 tarihinde T.C. Novorossisk Başkonsolosu Kül’le birlikte konvoy halinde Krımsk’a intikal etti ve halen bu şehirde Krasnodar Valiliğinin emrinde çalışmaya devam ediyor. Bu arada, Krısmk’ta bulunan Şişecam fabrikası ve DAS İnşaat Türk firmaları tarafından gönderilen işçilerin yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılamayı üstlendi.

Türk firmalarının sergilediği duyarlılıktan dolayı minnettar olduğunu ifade Novorossisk Başkonsolosu Kül şu değerlendirmede bulundu: “Krasnodar Bölgesinde faaliyet gösteren Türk firmalarının böylesine büyük bir felakette yerel makamlarla birlikte enkaz kaldırma çalışmalarına tüm imkanlarını seferber ederek aktif bir şekilde katılmaları Türk ve Rus toplumları arasındaki dostluk ilişkilerinin ulaştığı seviye hakkında fikir vermesi bakımından anlamlıdır.”