Rusya, PKK'nın kara kutusunu Türkiye'ye teslim etti

1733

Rusya'da yakalanan PKK'nın kara kutusu ve İran sorumlusu Mecit Gümüş Türkiye'ye iade edildi. Başgardiyanı öldürtmekten yargılanan Gümüş'ün davası 5 ay sonra zaman aşımına uğrayacaktı.

Diyarbakır'da E Tipi Kapalı Cezaevi'nde başgardiyan olan Tacettin Yılmaz'ı 3 Aralık 1992'de öldürttüğü gerekçesiyle 20 yıldan beri Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde gıyabi tutuklu olarak yargılanan Mecit Gümüş, Rusya ile yürütülen yoğun diplomatik trafiğin ardından Türkiye'ye iade edildi. Gümüş'ün 2011 temmuz ayında Moskova'da sahte pasaportla yakalanmasının ardından Adalet Bakanlığı Uluslar arası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, firari sanık olarak yargılandığı mahkemeden iade talepnamesi hazırlamasını istedi.

8 Eylül 2011'de Rusya'ya gönderilen talepnamede 1991'de tutuklanan Gümüş'ün Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde başgardiyan Tacettin Yılmaz'ın öldürmesi için kuryeler aracılığıyla Hani kırsalındaki Pir kod adlı Ali Narin'e talimat verdiği belirtildi. Talepnamede, şartla tahliye olan Gümüş'ün 2003- 2009 arası İran sorumlusu olarak doğrudan Murat Karayılan'a bağlanırken İran gizli servisi İtlahat ile sık sık görüştüğü kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: "PKK 40 bini aşkın kişinin ölümünden sorumlu olan kanlı bir terör örgütü. Gümüş de bu örgütte yönetici konumunda. İşlediği suç terördür. Yargılandığı davada zamanaşımı süresi 20 yıl." Gümüş'ün Türkiye'ye iade edilmesi halinde Rusya'da işlediği suçlardan dolayı 'Non bis in idem' kuralı gereğince ayrıca Türkiye'de yargılanmayacağı taahhüdünde bulunuldu.

ÖZEL EKİP TESLİM ALDI

Rusya resmi makamları iade talepnamesinde belirtilen güvenceler ve AB uyum yasaları çerçevesinde yapılan tüm değişiklikleri dikkate alarak Gümüş'ün Türkiye'ye iade edilmesini kararlaştırdı. İnterpol Daire Başkanlığı'ndan giden özel ekibe teslim edilen Gümüş, İstanbul'da tutuklanarak cezaevine konuldu. Gümüş iade edilmemiş olsaydı, dosyası 3 Aralık 2012'de düşecekti. PKK'nın karakutusu ve Ortadoğu ile Balkan ülkelerindeki kasası olarak tanan Gümüş'ün iade edilmesi üzerine PKK açıklama yaparak Rusya'ya tepki gösterdi.