Rusya’da sel felaketinin yaşandığı kentin belediye başkanı tutuklandı

419

Rusya’da 7 Temmuz’da 171 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinde ihmali olduğu gerekçesi ile Krımks kenti belediye başkanı Vladimir Ulyanovski ve Acil Durum Bakanlığı kent sorumlularını tutuklandı. Krasnodar Bölgesi’nde gece yarısı bastıran yağmur nedeni ile sel oluşmuş, sadece Krımsk kentinde 153 kişi ölmüştü.

Rusya Soruşturma Komisyonu’nun verdiği bilgilere göre sel ihtimali bölge yöneticilerine olay gerçekleşmeden 3 saat öncesinde bildirildi. Ancak şehrin acil durumlar için kurulan ikaz sistemi çalışmadığı için, çoğunluğu yaşlı ve çocuklar olmak üzere vatandaşlar evlerinden tahliye edilemedi.

Belediye Başkanı Ulyanovski ve Acil Durum Bakanlığı bölge yetkilileri Vasili Krutko ve Viktor Jdanov’un görevi ihmalden 7 yıla kadar hapsi isteniyor. Üç yetkili suçlu bulunmaları durumunda 3 yıl da resmi görevden men edilecek.

Krımsk kentinde 13 Mayıs’ta yapılan yerel seçimlerde bölge halkı yüzde 95 oyla iktidar partisi Birleşik Rusya adayı Ulyanovski’yi belediye başkanı seçmişti.

Özellikle Krımsk kenti sakinleri erken uyarı yapmadıkları için bölge yöneticilerini sert bir dille eleştirmişti.

Felaketin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, Acil Durum Bakanlığı görevlileri evsiz kalan 10 binlerce insanın ihtiyaçlarını karşılamak ve yaralarını sarmak için bölgede çalışmalarını sürdürüyor.