Rus gazete: Türkiye 2 hafta içinde Suriye’yi bombalayacaktı

529

İzvestia gazetesi, Suriye karasularına yakın bölgede düşen F-4 savaş uçağının ardından Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının Suriye uçak savar sistemlerini vurmak üzere hazırlık yaptığını iddia etti.

Haberde, “Uçağın radardan kaybolduğu ve 5 Temmuz’da pilotların cesetlerinin bulunduğu ana kadar İncirlik askeri üssündeki F-16’lar her an havalanarak rotasını komşu ülkeye çevirebilirdi. Fakat cesetlerin bulunmasının ardından Ankara her şeye rağmen askeri operasyonları başlatmaktan vazgeçti.” ifadeleri yer aldı.

Uzmanların tahminlerine göre Türk askerlerinin kararlarını bazı mülahazalar etkiledi. Öncelikle Türkiye Suriye’de kurulan Rus uçaksavar sistemleriyle yeterince tanışık değildi ve bu sistemlerden nasıl bir karşılık alacakları konusunda bilgileri yoktu. F-4 keşif jetinin Suriyelilerin nasıl düşürdüğü de belirsiz olması göz önünde bulunduruluyordu.

Suriye uçaksavar sisteminin bombalanmasına karşı çıkan bir diğer mülahaza ise siyasi risk oldu. Öyle görünüyordu ki, bir taraftan Ankara, Suriye sorunun barışçıl şekilde çözülmesinden yana davranıyordu; diğer taraftan ise savaşa hazırlanmaya başlıyordu.

Bu bombardmanın ne kadar başarılı olacağı da soru işareti vardı. En azından Rus uzmanlara göre, F-16’ın şansı hemen hemen yoktu.

Dünya Silah Ticareti Analizi Merkezi Başkanı İgor Korotçenko gazeteye yaptığı değerlendirmede, “Rusya Suriye’ye yeni Buk tipli orta mesafeli yeni füze sistemleri sevk etti. Bu sistemler için F-16’yı vurmak bir deneyimli keskin nişancının lunaparkta ateş etmesi gibi bir şeydi” dedi.

Korotçenko’ya göre, Suriye silahlı birliklerinde Pantsir tipli yakın mesafeli füze raket top sistemleri de var. Bu sistemler de Buk gibi güçlü radioelektronik engelli koşullarda bile çalışabilir. Uzman, “Türk F-4 jetinin sıradan çift namlulu uçaksavardan vurulduğunu göz önünde bulundurursak bu Suriye hava savunma sistemi birliklerinin savaş hazırlığının çok yüksek düzeyde olduğunu ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Türk Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Oytun Orhan da gazeteye yaptığı açıklamada, “Uçakların tam savaş hazırlığında olduğu, Türkiye’nin her an komşu devletlerle savaşı başlatmaya hazır olduğu anlamına gelmiyor. Tabii ki BM Güvenlik Konseyi askeri operasyonun başlatması yönünde karar alırsa bu durumda Ankara da bu karara katılacak. Fakat kendi riskli bir saldırı düzenlemek, bu Rusya, Çin ve İran ile bozuşmak, arası açılmak anlamına geliyor. Ki Türkiye’ye bu kesinlikle gerek değil” dedi.