Rus muhalif lidere Moskova dışına çıkma yasağı

8

Rusya Soruşturma Komisyonu, sokak gösterilerinin önde gelen liderlerinden blog yazarı Aleksey Navalni’ye Moskova dışına çıkma yasağı getirdi. Savcılar, Navalni’yi önceki yıllarda Kirov bölgesinde danışman olarak görev yaptığı yıllarda para hortumladığı iddiası ile suçluyor.

Konuyla ilgili İnterfaks ajansına açıklama yapan Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, “Navalni Kirovles kurumuna ait mal varlığını zimmetine geçirmek ve bunu organize etmekle suçlanıyor. Önce Navalni ve ayrıca Vyatskaya Lesnaya şirketi Başkanı Pyort Ofitserov’a dolandırıcılık yaptıkları gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı. Fakat daha sonra dava Soruşturma Komisyonu’na devredildi. Ve savcılarımıza Navali’nin ağır ekonomik suç işlediğini kanıtlayan bilirkişi uzmanlarının dosya ve incelemeleri teslim edildi” bilgisinde bulundu. Markin devam eden dava nedeni ile Navalni’nin Moskova dışına çıkmamasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Gazetecilere iddialarla ilgili açıklama yapan Navalni, “Bu iddialar tuhaf ve saçma. Televizyonlarda Navalni 16 milyon çaldı diye göstermek için bana yönelik tüm suç maddeleri tamamen değiştirildi. Tüm bu maddeler benim ve başka tanıkların ifadeleriyle bağdaşmamakta” savunmasında bulundu.

Navalini’ye destek vermek amacıyla Soruşturma Komisyonu binası önünde toplanan göstericiler, “Putin’siz Rusya”, “Tüm siyasi mahkumlara özgürlük” yazılı pankartlar açtı.

Navalni’ye yönelik söz konusu inceleme Mayıs 2011’de başlatılmıştı. İddialara göre, muhalefet lideri 2009 yılında Kirov Bölge Valisi Nikita Belıh’n danışmanı olduğu sırada Kirovles devlet kurumunun paralarını hortumlamış. Fakat vakayla ilgili suç kanıtı bulamayan bölge soruşturma savcıları davayı iptal etmişti. 29 Mayıs’ta ise Soruşturma Komisyonu, Kirov bölge savcılarının aldığı kararı iptal ederek davayı tekrar başlattı.

Rus basını, Navalni’ye yönelik yeni suç iddialarının, kendisinin Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin’e yönelik geçtiğimiz hafta ortaya attığı iddialarla aynı zamana geldiğine de dikkat çekiyor. Navalni iddiasında, Bastrıkin’in Çek Cumhuriyeti’nde “sahte evraklarla ticari iş yaptığını” öne sürmüştü. İddiaları Bastrıkin, İzvestia gazetesi aracılığıyla kesin dille yalanlayarak, “Eğer bu ticaret faaliyetlerinden benim bir avro kazandığım kanıtlanırsa istifa ederim” demişti.