Rus generaller Medvedev’i Rus-Gürcü savaşında korkaklıkla suçladı

60

Rusya’da çekildiği iddia edilen bir belgesel filmde 2008 Ağustos 5 günlük Rus-Gürcü savaşında dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in “korkak” davrandığı öne sürülerek, “Korkaklığı yüzünden bin kişi hayatını kaybetti.” denildi.

Yitirilmiş Gün isimli ve 47 dakikalık belgesel filmin internete konulması Rusya’da tartışma konusu oldu. Belgesele konuşan dönemin Rusya üst düzey askeri yetkilileri, Medvedev’in savaşın ilk gününde gerekeni yapmadığını iddia etti. Genelkurmay eski Başkanı General Yuri Baluyevski, tüm kabahatın dönemin Devlet Başkanı’nda olduğunu anlatarak, “Uzun süre karar almaya yanaşmadı.” iddiasında bulundu.

Savaşta ilk adımı dönemin Başbakanı Vladimir Putin’in attığına dikkat çeken Baluyevski, “İlk patlamaların ardından Gürcü saldırılarına savaşla karşılık vermek yönündeki talimatı Putin verdi. Moskova’daki en üst düzeyliler, (olimpiyat oyunları için) Pekin’de bulunan Putin’den bir yerlerine tekme aldıktan sonra bu sorumluluğu kendi üzerlerine aldı.” şeklinde konuştu.

Belgeselde Güney Osetya’da görevli dönemin Rus Barış Gücü Birliği Komutanı General Marat Gulahmetov da bölgede asker ve sivillerin öldürülmesi ve bilgilerin merkeze ulaştırdıklarını anlatarak, “Fakat Başkomutan Medvedev bunlara bir tepki vermedi. İsteseydi Gürcülerin saldırmaları durumunda somut talimatlar içeren belgelerin hazırlanması için karar alırdı.” diye sitem etti.

Baluyevski ise Medvedev’in karar almakta çok geç kaldığını iddia ederek, “En önemlisi 'başla' talimatı idi, fakat bu talimat ne yazık ki çok geç verildi." dedi.

Putin, basın mensuplarının belgeseldeki iddialarla ilgili sorusu üzerine “Saldırılara karşılık vermek için üç gün düşündük. Çünkü böyle bir karar için 10 kere düşünmek lazım." dedi. Putin, Moskova'da 'tekme attığı' üst düzey yetkililerin kimler olduğu sorusuna ise cevap vermedi.

Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov da belgesel görüntülerinin sahte olmadığını kaydetti.

Rus siyasi uzman Yevgeni Minçenko’ya göre, belgeselin “Medvedev’in Korkaklığı” başlığı altında internette yayınlanmasının amacı iç siyaset mücadelesinde Medvedev’i gözden düşürmek.