RTİB, Türk iş adamlarını iftar sofrasında buluşturdu

249

Rusya’da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Türk işadamlarını Ramazan sofrasında bir araya getirdi.

Moskova’nın tarihi sokağı Arbat’taki Venetsiya restoranında düzenlenen iftar yemeğine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Türkiye Moskova Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Fatma Ceren Yetiz,Büyükelçilik Din Hizmetleri Müşaviri Fahri Sağlık, Rusya’nın Çuvaşistan Müftüsü Albir Krganov ve 200’e yakın Türk işadamı katıldı.

Ramazan gecesiyle ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan RTİB Başkanı Ali Galip Savaşır, “Rusya’da yaşayan Türk işadamları ve Diyanet İşleri’nin katkılarıyla Moskova’da iftar yemeğinde bir araya geliyoruz. Ramazan ayımızda Türk işadamlarının iftar sofrasında beraberliğini, birlikteliğini ve ayrıca insanlarımızın dayanışma içinde olması için bu organizasyonu yaptık. Bundan sonra da bu tür etkinlikleri artıracağız. Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) bağlamında Rusya’nın çeşitli kentlerinde Türk temsilci kişileri seçmeyi planlıyoruz. Amacımız, Rusya dahil dünyada yaşayan Türk diyasporasını güçlendirmek. Bunları sağladıktan sonra Türk toplumunun daha etkin birliktelik yaşayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Keleş de, “Sayın Başkanımız gelecekti, ama programı cok yoğun olduğu için görevi bana verdi. Ben de Moskova’ya gelerek RTİB’in iftarına katılmaktan çok memnun oldum. Bu manzarayı Moskova’da görmek çok heyecanlandırdı, 20 yıl öncesinde Moskova’da böyle bir Ramazan heyecanını tassavur etmek bile mümkün değildi. Rusya’da yaşayan Müslüman kardeşlerimizle ilişkilerimizi geliştiriyoruz, aslında ilişkilerimiz çok köklü. Rus ve Orta Asya Müslüman din alimlerinin eserlerinden bizler de çok faydalandık” dedi.

Rus müftü: Türkiye’nin Hac organizasyon tecrübesinden çok faydalanıyoruz

Çuvaşistan Müftüsü Krganov da, “Ramazan ayında Moskova’da Türk işadamlarının geleneksel hale getirdiği iftar gecelerini takdir ediyoruz. Şeref duyarak katıldığımı ifade ederek inşallah bundan böyle de birlikteliğimizi devam ettireceğimizi umuyoruz. Çağdaş dünyamızda İslam tecrübesi bakımından Türkiye bizim için örnek bir ülke. Eski SSCB’de 75 yıl İslamiyet dahil her dine karşı baskı yapıldı. Dolayısıyla Türkiye’nin bu konudaki tecrübesi çok önemli. Örneğin Hac organizasyon çalışmalarında Türkiye dünyanın en iyi ülkesi. Özellikle Hac konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanıyoruz. Okul, matbaa gibi çalışmalarda da Türkiye bize büyük katkılar sağlamakta” diyerek Türkiye’ye teşekkür etti.

Çalkan Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalkan da, Ramazan etkinliklerine devam edeceklerini ifade ederek, “Moskova’nın merkezinde bu tür dayanışma programlarımızı artıracağız. Genelde açılış günlerine biz sponsorluk yapıyoruz. Daha sonra Türk ve Rus işadamları da katkı sağlıyor. Diyanet İşleri ve Türk Hava Yolları da birer gün iftar programı yapacak. Ramazan Çadırı Rusya’da büyük ilgi görüyor ve başka bölgelerde de örnek oluyor.” dedi.

THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş da, Türk işadamlarının gurbette olmalarına rağmen iftar sofrasında buluşmasından büyük memnuniyet duyduklarını aktararak, “Bu güzel bayramı fırsat bilen Türk işadamlarımız güzel etkinlikler yapıyor. Emeği geçen RTİB’e şükranlarımızı iletiyoruz. Ayrıca 13 Ağustos’ta THY olarak Moskova’da iftar gecesi organize edeceğiz, herkesi davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
Moskova’da Ramazan için görev yapan Edirne Diyanet işleri görevlisi Mehmet Öncü’nün Kur’an ve ezanı ile katılımcılar iftar sofrasına oturdu. Gecede ilk söz alan RTİB Başkanı Savaşır, “On bir ayın sultanı Ramazan’dayız. Ramazan’ın huzur ve barışa vesile olacağı hususunda herkese çağrıda bulunuyoruz!” dedi. Savaşır, bayramın ilk gününde düzenleyecekleri etkinliğe de herkesi davet etti.

Elçilik Maslahatgüzarı Yetiz, “Sayın Büyükelçi adına RTİB’e teşekkür ediyor, değerli konuklarımızı bir arada görmekten de çok mutluyuz.” şeklinde konuşurken, Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü de Başkan Ravil Gaynutdin’in kutlama mesajını okuyarak katılımcıları selamladı.