Almanya’da Rus casus yakalandı iddiası

85

İngiliz The Times’e atıfta bulunan Rus basını, Almanya’da Rusya resmi istihbaratı FSB’ye çalıştığı iddia edilen bir ajanın yakalandığını belirtti. Almanya’nın Rammstein kentindeki Amerikan askeri hava üssünde uzman olarak çalışan Manfred. K. (60) adlı ajana FSB’nin 10 milyon dolardan fazla para teklif ettiği iddia edildi.

Haberlere göre, ajan ABD’nin tüm dünyadaki stratejik planlarını anlatan gizli bilgileri kendi bilgisayarına aktarmış. Haberde, “Muhtemelen ajan askeri programlara ulaşma imkanı vardı, gizli kod ve şifreleri biliyordu. Tüm bilgiler bilgisayarında kayıtlı” iddiası dile getirildi.

The Times’e göre, ilgili merciler bu gizli bilgilerin üçüncü şahısların eline geçtiğinden de emin değil. Haberlerde, uzmanın maaş ve makamını beğenmediği gerekçesiyle ajanlık yaptığı iddia edildi.

Eho Moskvı radyosuna göre, Rammstein askeri hava üssü NATO’nun Avrupa’daki hava birliklerinin ana karargahı özelliğini taşıyor. Avrupa ortak füze kalkanıyla ilgili stratejik planlar da bu üste görüşülebilir.

İddialarla ilgili Rusya’dan henüz bir açıklamanın yapılmadığı gelen bilgiler arasında.

Kremlin’in kapısında ise “gizli ajan” kendisi teslim oldu

Diğer taraftan Moskova’nın merkezindeki Kremlin Sarayı’nın kapısına kadar gelen ve kendisini “gizli ajan” olarak tanıtan bir vatandaş (62) göz altına alındı.

Haberlere göre, Kremlin’in Spasski Kulesi kapısından içeri girmek isteyen vatandaş Federal Koruma Servisi (FSO) yetkililerine, “Ben gizli ajanınm ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’le acilen görüşmem lazım” diyerek talepte bulundu.

Göz altına alınan “gizli ajan” daha sonra akıl hastanesine kaldırıldı.