Rusya’da bayram kana bulandı; intihar saldırısı, en az 7 ölü

53

Rusya Federasyonu’na bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’nde bir polisin cenaze töreninde gerçekleştirilen intihar saldırısında en az 7 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

İnguşetya Güvenlik Konseyi Sekreteri Ahmed Kotiyev konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlk bilgilere göre bir polisin cenaze töreninde intihar eylemcisi üzerindeki bombaları infilak ettirdi” dedi.

Malgobek bölgesinde cenaze merasimi düzenlenen polisin, Cumartesi günü gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitiren polis memuru İleza Korigov olduğu belirtildi. Dün gerçekleşen saldırıda kimliği belirsiz kişiler polis memuruna ateş açmış, sonra da olay yerinden kaçmıştı. Hastaneye kaldırılan polis memuru yaşamını yitirmiş, bugün de cenaze merasimi düzenlenmişti.

İntihar eylemcisi olduğu belirlenen şahsın başının olay yerinde bulunduğu ifade edildi.

Saldırıda dün yaşamını yitiren polis memurunun 14 yaşındaki kızı da yaralandı.

Saldırıyla ilgili sert açıklamalar yapan İnguşetya Cumhuriyeti Başkanı Yunus Evkurov, iki terör saldırısı arasında bağlantı olduğunu kaydederek, “İlk belirlemelere göre intihar saldırısı. Olay yerinde bulunan kafanın kime ait olacağını araştıracağız. Ve mutlaka teröristin kimliğini ortaya çıkaracağız” belirtti. Evkurov, “Teröristler Ramazan bayramının kendileri için mübarek olmadığını bir daha gösterdiler” sert konuştu.

Dağıstan’da camiye saldırı, 8 yaralı

Diğer taraftan dün akşam da Dağıstan’ın Hasavyurt kasabasında bir camiye maskeli iki kişi tarafından rastgele ateş açılmış 8 kişi yaralanmıştı. Camiye yerleştirilen bombalardan biri infilak ederken bazı vatandaşlar yaralanmış, 40 kg ağırlığında olduğu belirlenen ikinci TNT kalıbı ise güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri’nden Çeçenistan’ın ayrılıkçı savaşının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen bölgede saldırıların önü alınamıyor. Çeçenistan’ın dışında Kabardino Balkar, İnguşetya, Dağıstan ve Kuzey Osetya bölgelerinde güvenlik güçleri ve sivillere yönelik saldırılar sürüyor.