Rusya bayrak gününü kutluyor; halkın yarısı milli marşı bilmiyor

81

Rusya kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM’un yaptığı ankete göre vatandaşların yüzde 51’i kendi ulusal marşlarını bilmiyor. 2009’da yapılan benzer ankette ise sadece yüzde 39 milli marşı bildiklerini açıklamıştı.

Bayrak Günü’nün kutlandığı ülkede halkın yüzde 88’i devlet amblemini tanımlayabilirken, yüzde 68’i de Rusya bayrağında yer alan beyaz, mavi ve kırmızı renkleri sırası ile söyleyebiliyor.

Rusya bayrağının 1667’de Çar Aleksey Mihailoviç’in rus savaş ve ticari gemilerine üç renkten oluşan bayrağı asmasına dayandığı belirtiliyor.

Rusya’nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin’in 1994’de ihdas ettiği Bayrak Bayramı, 1991 Ağustos’unda patlak veren askeri darbe girişimlerinin sonuçsuz kalması ile bağlantılı. Son Sovyet lideri Miail Gorbaçov’a karşı başlatılan darbe girişimi, hükümet binası Beyaz Evi ele geçirmeye kadar vardı.

Ancak askeri birliklerin bir kısmının demokratik saflara katılması ile boşa çıkan girişim sonrası sivil yönetim yeniden iktidara geldi. 22 Ağustos 1991’de Başbakanlık binası Beyaz Ev’de üç renkten oluşan Rus bayrağı dalgalanmaya başladı.

En yaygın kanaate göre Rus bayrağında yer alan beyaz renk özgürlüğü, mavi renk Meryem Ana’yı ve kırmızı renk de vatan için akan kanı temsil ediyor.