Rusya’da Punkçı grup destekçileri kiliselerin haçlarına saldırıyor

43

Rusya’nın başkenti Moskova’nın en büyük kilisesinde Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı şarkı söyleyerek Ortodoks dünyasının tepkisini çeken punkçı grup üyesi 3 kızın iki yıl hapse mahkum olması Rusya gündeminde kalmaya devam ediyor.

Pussy Group üyelerine destek veren protestocular kiliselere saldırmaya başladı. Ülkenin Arhangelski ve Çeylabinski bölgelerinde kimliği belirsiz kişiler kiliselerin tahta haçlarını kesti. Saldırıların Rus punk müzik grubu Pussy Piot’n 3 üyesine destek amacıyla yapıldığı iddia ediliyor.

Rus güvenlik görevlileri, 25 Ağutos’da gece geç saatlerinde holiganların Arhangelski kentindeki bir kilise haçını kestiklerini belirtti. Aynı gün Çelyabinsk bölgesindeki Smelovski kasabasında da kimliği belirsiz kişiler kiliselere ait üç tahta haçı kesti.

Polis zanlıların yakalanması için operasyon başlatırken, Rusya Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Vsevolod Çaplin, holiganların en sert şekilde cezalandırılması gerektiğini ifade etti. Kilise yetkilileri, bu eylemin amacının dine karşı nefreti körüklemek olduğunu söyledi.

Rusya İnsan Hakları Komiseri Vladimir Lukin, saldırıları sert şekilde kınayarak “anlam ifade etmeyen eylem” olarak nitelendirdi. Saldırıların ardından kilise, dini tesislerin muhafaza edilmesi için Ortodoks Devriyesi oluşturulmasını önerdi.

Rusya’da kiliseye karşı saldırıları düzenleyen zanlılara destek, çıplak eylemleriyle dünyada tanınan Ukrayna’daki ünlü Femen grubundan geldi. Femen grubu, Rusya vatandaşlarına seslenerek kilise karşıtı eylemlerini artırmaları çağrısında bulundu. Eho Moskvı radyosuna konuşan grubun faal üyesi Aleksandra Şevçenko, “Rusya’da da bizim çağrılarımızı duydukları için mutluyuz. Nihayet sesimizi duydular. Bazı bayan üyelerimiz de Rusya’ya gelerek kilise haçlarını kesmeye hazırlanıyor” tehdidinde bulundu.

Rus basını, zanlıların Femen grubundan örnek aldığına da işaret ediyor. Femen’li üyeler 17 Ağustos’ta Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki bir kilise haçını kesmişti. Femen bu eylemiyle Moskova’da 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Puss Riot kızlarına destek verdiklerini açıklamıştı.