Rusya istihbaratı 1 milyon dolara internete sızacak

46

Rusya'nın Dış İstihbarat Servisi (SVR) internet üzerinden otomatik olarak bilgi yayan ve kitleleri etkileyebilen yazılım için 1 milyon dolarlık sipariş verdi.

Kommersant gazetesi'nin yaptığı haberde Devlet İhaleleri sitesinde "Askeri Birim için yazılım" şeklinde ifade edilen ihalenin aslında Dış İstihbarat Servisi için yayınladığını öne sürdü.

Sipariş veren taraf üç ayrı yazılım sistemi istiyor. Birincisi "Tartışma" adını taşıyacak ve bloglar ve sosyal ağlarda yayınlanan yazıları izleme gibi görevi üstlenecek. Ayrıca bu yazılımın belli başlıklı konuların gündeme taşınmasını ve internet kullanıcıları arasında tartışılmasını sağlayacak.

"Monitör-3" adını taşıyan ikinci sistem ise "sanal uzmanlar ve topluluklar" görevini üstlenerek "Tartışma" aracılığı ile elde edilen bilgilerin analizini ve yönetimini geliştirecek. Sistem seçilmiş konular üzerinde raporlar hazırlayacak.

Üçüncü ve en önemli sistemlerden biri ise "Fırtına-12" adını taşıyor. Bu sistemin görevi otomatik olarak sosyal ağlarda önceden hazırlanmış senaryoların kitlelere üzerindeki etkisini artırmak için gerekli bloglar aracılığıyla bu bilgilerin yayılmasını sağlayacak.

İhaleyi veren kurum her bir sistem için sırasıyla 4,5 milyon ruble, 5 milyon ruble ve 23 milyon ruble ödemeye hazır olduğunu duyurarak yazılımların 2012 sonu ile 2013 yılı sonu arasında hazırlanmasının şartını koyuyor.

Kommersant gazetesine göre, her üç ihaleyi daha önce gizli devlet siparişleriyle çalışan Rus Kriptografi Enstitüsü başkan yardımcısı İgor Matskeviçin kurduğu Iteranet şirketi kazandı.

Uzmanlar, Rus dış istihbaratın internet üzerinde kurmak istediği nüfuza sahip olmak için bu çalışmaların ancak yasadışı yollara başvurması halinde başarıya ulaşabileceğini belirtiyor.