Moskova’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’na Büyükelçi ev sahipliği yaptı

796

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90. yıldönümü Moskova’da coşku ile kutlandı. İlk kez Moskova’da 30 Ağustos kutlamasına Türkiye Büyükelçiliği ev sahipliği yaparken, yerli ve yabancı konuklar elçi Aydın Adnan Sezgin tarafından ağırlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen kutlama resepsiyonunda konukları elçi Sezgin’in yanısıra elçilik Kara Kuvvetleri Ataşesi Albay Mustafa Çiçek ve Hava Kuvvetleri Ataşesi Hakan Dinç karşıladı. Kutlama törenine Moskova’da görev yapan büyükelçiler, askeri ataşeler ve Türk vatandaşları katıldı.

Rusya’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgüt temsilcilerinin de hazır bulunduğu törene yaklaşık 150 kişi katıldı.

Kutlamayla ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Büyükelçi Sezgin, konukları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Sezgin, “Tüm dünyada coşkuyla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı Moskova’da da aynı duygularla kutlamak için buradayız. Yabancı diplomat, askeri ataşeler ve Türk sivil toplum örgüt temsilcileriyle bayram vesilesiyle bugünkü birlikteliğimiz bizleri çok memnun ediyor. Dostlarımızın bizim bu bayramımıza ilgi göstermesi sevindirici. Herkesin Zafer Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde konuştu.

Törende bulunmayan elçilik Moskova Askeri Ataşesi Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın görev süresinin bittiği gerekçesiyle Türkiye’ye döndüğü de kaydedildi.

Geçen yılki Zafer Bayramı resepsiyonu, Genelkurmay Başkanlığı’nın artan üzücü olaylar gerekçe gösterilerek iptal edilmişti.