Rusya’nın 21 milyar dolarlık APEC zirvesi başladı, Obama gelemiyor

67

Asya Pasfik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirve toplantıları Rusya’nın en doğusu Vladivostok kenti Ruski adasında başladı. Hafta boyunca devam edecek etkinliklerin son iki gününde (8-9 Eylül) APEC ülkeleri devlet başkanları zirvesi gerçekleşecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilk kez ev sahipliğinde yapılan APEC zirvesine, ABD Başkanı Barack Obama katılamayacak.

4 Mart Rusya Devlet Başkanlığı seçimleri nedeniyle 18-19 Mayıs’ta G-8 zirvesi için Putin’in ABD’ye gitmemesinin ardından, Obama da aynı gerekçe ile Rusya’ya gelemiyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton zirve zamanının kendileri açısından uygun olmadığını, yaklaşan seçimler nedeni ile Başkan Obama’nın yurt dışına çıkamayacağını söyledi. 30 ülke liderinin katılmasının beklendiği zirvede aile fotoğrafı çektirirken liderler yerel kıyafet giymeyecek.

1998’den bu yana APEC üyesi olan Rusya ilk kez zirveye ev sahipliği yapacak. Rusya’nın 679 milyar ruble (21 milyar dolar) harcayarak yatırım yaptığı zirvede ticaretin liberalleşmesi, yatırımlar, bölgesel ekonomik entegrasyonlar, gıda güvenliği, ulaşım-lojistik ve inovasyon gibi başlıklarda çeşitli oturumlar yapılacak. Rusya’nın prestij olarak gördüğü zirvede dış politikanın öne çıkması beklenmiyor.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov zirve ile ilgili yaptığı değerlendirmede, toplam ticaret hacminin en az yarısını APEC ülkelerinden karşılamak istediklerini söyledi. 2012’nin ilk yarısında Rusya’nın APEC ülkeleri ile toplam ticaret hacmi 96 milyar doları ya da toplam ticaret hacminin yüzde 23’ünü buluyor. AB ülkeleri ile aynı dönemde toplam ticaret ise 200 milyar dolarla, yüzde 50’lik orana sahip.

ABD, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ekonomilerin yer aldığı blok dünya gayri safi milli hasılasının yüzde 55’ini, toplam ticaretin yüzde 44’ünü ve dünya nüfusunun da yüzde 40’ını oluşturuyor.

Rusya’nın San Francisco’su olacak

Rusya’nın 620 bin nüfuslu en doğu kenti Vladivostok, Pasifik bölgesine açılan kapı olarak planlanıyor. Rusya’nın Uzakdoğu Bölgesi son sekiz yılda yüzde 6 azalarak 6,2 milyona nüfusa geriledi. Hayat pahalılığı ve iklim koşulları nedeni ile göç veren bölgenin kalkınmasına Rusya öncelik veriyor. Zirve gerekçesi ile bölgenin modernizasyonuna yönelik inşa edilen 61 tesis için 21 milyar dolar harcandı. Vladivostok kenti ile Ruski adasına birbirine bağlayan 70 metre yüksekliğinde ve 3100 metre uzunluğunda dünyanın en büyük asma köprülerinden biri yapıldı. Sadece köprü için 1 milyar doların üzerinde harcama yapıldı. Muhalefet günlük 5 bin kişinin geçiş yaptığı alan için günlük 50 bin araç kapasiteli köprü yapılmasını eleştiriyor.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev köprü açılışında kentin San Francisco’dan daha güzel olduğunu söyledi. Son Çar Nicholas II ve Sovyet lider Nikita Kruşçev de bölgenin kalkınmasına öncelik vermiş, kenti San Francisco’ya benzetmişlerdi.

APEC toplantılarına toplam 5 binin üzerinde delegasyonun katılması bekleniyor. Rusya’nın çeşitli üniversitelerinden gelen bin 500’ü öğrenci olmak üzere 2 bin görevli misafirlere yardımcı olacak.