Gazprom’u basan kutup ayıları gözaltına alındı

7

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Gazprom’un merkez binasını basan kutup ayısı kıyafeti giymiş Greenpeace üyesi 10 aktivist gözaltına alındı. Demir parmaklıklara “Gazprom Arktik’i öldürüyor” pankartı asan eylemciler, binaya girişi engellemeye çalıştı.

Greenpeace basın sözcüsü Vera Bakaşeva yaptığı açıklamada, “Arktik rezervlerinde yapılan çalışmaları protesto etmek için aktivistler kutup ayısı kıyafetleri ile Gazprom önüne kar döktü ve pankart açtı. Kendilerini zincire bağlayan eylemciler bir saat kadar protesto eylemlerini sürdürdü. 10 eylemci göz altına alındı. Bunların arasında Alman, Avusturya, Polonya ve Macaristan vatandaşı olan 4 kişi var” dedi.

Alman Greenpeace üyeleri de Berlin de bir başka eylem gerçekleştirdi. Berlin’de bulunan Gazprom binasının karşısına üç metre uzunluğunda petrol arama cihazı modeli koyan eylemciler, beyaz buz kütlesi üzerine siyah sıvı dökerek Rus enerji şirketinin çalışmalarını protesto etti.

Geçen ay sonunda da altı Greenpeace üyesi Arktik bölgesinde çalışmalarda bulunan platforma kendilerini zincirlemişti. 15 saat bölgede kalan eylemciler “Artik’i koruyalım!” pankartı açmıştı. Eylemcilerin ayrılmaması üzerine platform görevlileri tazyikle su ile  müdahalede bulunmak zorunda kalmıştı.