Rusya okullarında din ve ahlak dersleri zorunlu oldu

178

Rusya’da 2012-2013 yeni eğitim yılında, 4. ve yukarı sınıf öğrencileri için din ve ahlak dersi zorunlu hale geldi. Rus merciler, ders programının amacının çeşitli din ve etnik temsilcilerinin bir arada yaşadığı Rusya Federasyonu’nda ortak dini ve ahlaki değerlerin kazandırılması olduğunu belirtiyor. Programa göre, öğrenciler Ortodoks Hristiyanlık, İslamiyet, Musevilik gibi semavi dinlerin yanı sıra Budizm, dünya dinleri kültürü ve ahlak etiği derslerinden birini tercih edebilecek.

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı Basın Bürosu’ndan Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yapılan açıklamada ülke genelinde ders tercihiyle ilgili öğrencilerin sayıları verildi. Bakanlık yetkilileri, “1 Ağıstos’a kadar öğrencilerin tercihleri netleştirildi. Rakamlar şöyle: Ahlak Etiği-557 bin 507 öğrenci (yüzde 42,7), Ortodoks Kültürü- 428 bin 955 (yüzde 31,7), Dünya Dinleri Kültürü-286 bin 50 (21,2), İslam Kültürü-54 bin 275 (yüzde 4), Budizm Kültürü-4 bin 996 (yüzde 0,4) ve Musevi Kültürü-690 (yüzde 0,1). Program çerçevesinde 70 bin 756 öğretmen görevlendirildi. Bu yıl 4.sınıflar için haftada 1 saat olmak üzere yılda 34 ders verilecek” açıklamasında bulundu.

Din ve Ahlak Dersleri programıyla ilgili Rusya eğitim uzmanlarının ciddi araştırma ve inceleme yaptıklarını belirten Eğitim ve Bilim Bakanlığı yetkilileri, “Programın amacı, öğrencilerin ahlaki davranışlarının bilincinde olmasını ve ayrıca çok uluslu Rusya’nın kültürel ve dini geleneklerine saygı göstermeleri ve bilgi sahip olmalarını sağlamak. Öğrencilerin diğer din ve kültür temsicileriyle diyalog kurmaları ve bunu artırmaları hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak ders programının nasıl uygulandığını da kontrol edeceklerine işaret eden Rus yetkililer, “Bu denetim için bakanlığa ait Koordinasyon Kurulu oluşturduk. Burada bakanlık yetkililerinin yanısıra çeşitli din temsilcileri, akademisyenler ve insan hakları savunucuları da görev alıyor. Diğer bölgelerde de bu kurula bağlı yerel koordinasyonlar da faaliyet gösteriyor. Onlar oradaki denetimden sorumlu” dedi.

Rusya’da Din ve Ahlak Dersleri programıyla ilgili konu 2006 yılından bu yana tartışılıyor. Dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in imzaladığı kararla 6 seçmelik dersin uygulanmasına karar verilmişti. Rusya’nın sosyoloji uzmanı Olga Krıştanovskaya bu programı çok mantıklı bularak, “Veliler çocuklarının çokboyutlu eğitim almalarından yana, çünkü onların gelecekte küresel dünyada yaşamak zorunda kalacağının farkındalar.” Değerlendirmesinde bulundu.