Rusya’da 311 milyon dolarlık soyguna hazırlanan çeteye baskın

25

Rusya’nın başkenti Moskova’da 311 milyon dolarlık devlet varlığını zimmetine geçirmeye çalışan bir suç çetesi yakalandı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Yolsuzluk ve Ekonomik Suçlarla Mücadele Dairesi’nden yapılan açıklamada, çete üyeleri arasında iki banka görevlisi, mahkeme yetkilileri, Rusya Federal Mülk Dairesi Rosimuşestvo temsilcileri ve başka devlet dairelerinde çalışan önemli kişilerin yer aldığı kaydedildi.

Yakalanan zanlılar arasında bir bankanın eski başkanı ve isimleri açıklanmayan iki devlet dairesi başkanı olduğuna da işaret eden İçişleri Bakanlığı, “Zanlılar devlete ait gayrimenkulleri ele geçirmek için bir kaç aşamalı hile şeması çizmişler. Önce merkez resmi listeden sıradan çıkarılmış eski devlet kurumlarını bularak oraya kendi kontrolündeki şahısları sorumlu başkan görevine atıyorlardı” bilgisini verdi.

Polis görevlilerine göre, çete üyeleri daha sonra kağıt üzerinde “başkan” atadıkları kendi adamları sayesinde devlet kurumu adına sahte kredi ve sözleşme işlemleri yapıyordu. Dolandırıcılar böylece sahte evrak yollarıyla gayrimenkulleri kendi zimmetine geçiriyordu.

Kommersant gazetesine göre, zanlıların ele geçirmeye çalıştığı emlaklar arasında, kültür tesisleri, stadyumlar, 18 ve 19. yüzyıllara ait eski binalar da bulunuyor.

Vakayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.