Hackerler 1 yıl içinde Ruslardan 2 milyar dolar çaldı

83

Sanal alemin korkulu rüyası hackerler, Rusya’da son 12 ay içinde yaklaşık 30 milyon kişiden 2 milyar dolar para çaldı.

İnternet güvenliği üzerine yıllık rapor yayımlayan Symantec firması hackerların dünya genelinde verdiği zararı ortaya koydu. Siber saldırılardan en fazla etkilenen ülkenin Rusya olduğu ortaya çıktı.

Rapora göre son 12 ay içinde Rusya’daki bilgisayarların yüzde 74’ü virüs  saldırılardan etkilenmiş durumda. İkinci sıradaki Çin’de ise bilgisayarların yüzde 66’sına virüs bulaştı.

Raporda aynı zamanda sosyal ağlara hackerların yaptıkları saldırılarda yer alıyor. Rapora göre, Dünya üzerinde siber saldırı sonucu sosyal ağlardaki hesabı kırılan kullanıcı sayısında rekor yine Rusya’ya ait. Rusya’daki mevcut kullanıcılardan yüzde 43’ünün hesabı hackerler tarafından kırıldı. Rusya’yı bu alanda yüzde 22 ile Brezilya, Meksika ve Çin izliyor.

Siber saldırılardan 1 yılda 556 milyon kişi etkilendi

Son bir yıl içinde hackerler tarafından gerçekleştirilen siber saldırılardan 556 milyon kişi etkilenirken, saniyede 18 kişi hackerlerin kurbanı oldu.

Symantec firması ayrıca, Dünya genelinde siber saldırıların bugüne kadar toplam faturasının 110 milyar dolar olduğunu ortaya çıkardı.

Raporda aynı zamanda cep telefonları üzerinden yapılan saldırılara da değinilmiş. Buna göre,cep telefonu kullanıcılarınıçeşitli bahanelerle yönlendirme amaçlı, isimsiz mesaj ve arama bakımından yine Rusya yüzde 71’le dünya birincisi oldu.