Rusya, İslam’a hakaret içeren film yüzünden YouTube’u yasaklıyor

58

Rusya, İslam dinine ve peygamberine ağır hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” adlı film gerekçesiyle YouTube’u yasaklamayı düşünüyor.

Rusya Komünikasyon ve İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, YouTube sitesinin tüm Rusya Federasyonu’nda erişime kapatmaya hazırlandıklarını duyurdu.

Twitter’de konuya değinen Rus bakan, “Şaka maka, bu film yüzünden (Müslümanların Masumiyeti) tüm Rusya’da YouTube 3-5 Kasım tarihlerinde erişimi kapatılabilir” dedi. Bakan, 1 Kasım’da “Çocukların sağlığı ve gelişmesine zarar veren enformasyondan korunmasıyla” ilgili kararın çıkacağını da hatırlattı.

Çocuklar için tehlikeli sayılan internet sitelerini "kara listeye” dahil edecek bu belge, mahkeme kararı olmadan internet sitelerinin kapatılmasını ve bloke edilmesini öngörüyor. Belgeye göre, siteler hemen siyah listeye düşmeyecek, önce ilgili federal denetim kurulu Roskomnadzor tarafından kontrol edilecek. Site listeye düşer düşmez hosting, site sahibinden bir gün içinde kapanmasını talep edecek. Eğer bu talep yerine getirilmezse hosting siteye ulaşmayı bloke edecek.

Bakanın açıklamasının ardından Rusya Elektronik Komünikasyonları Birliği uzmanı İrina Lyovova, dün Başsavcılık açıklamasını hatırlatarak, “Filmle ilgili mahkeme kararının ardından YouTube sitesine erişimin bloke edilmesi söz konusu olabilir” dedi.

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov ve parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü Ruslan Gattaov’un sert tepkili açıklamalarının ardından dün Başsavcılık harekete geçmişti. Senatör Gattarov ayrıca filmin incelenerek erişimine yasaklanması için Başsavcılığa resmi talepte de bulunmuştu.

Başsavcılık Sözcüsü Marina Gridneva, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya Soruşturma Komisyonu bu filmin aşırılıkçı ilan edilmesi ve Rusya’da internet ortamında erişiminin durdurulması için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.. İnananların dini duygularına hakaret ettiği ve etnik topluluklar arası nefret duygularını kışkırttığı gerekçesi ile inceleme yapılmakta. Yargılama başlamadan önce mahkeme Rusya başsavcılığının talebi üzerine bu filmin yayınlanmasını önleyecek bir ön karar alır. Konu Federal İletişim, Basın Yayın ve Bilgilendirme Servisi’ne iletilir.” ifadelerini kullanmıştı.

YouTube Basın Bürosu’ndan Ria Novosti ajansına yapılan açıklamada, Başsavclılıktan uyarı aldıklarını ve konuyu ABD merkez ofisine aktardıkları kaydedildi.