Vatandaşların protestosu üzerine Moskova’da cami inşaatı iptal edildi

73

Moskova Belediyesi, vatandaşların protestosu üzerine başkentin kuzeybatısında yer alan Mitino bölgesine camii inşaatı ile ilgili kararını iptal etti. 2 milyonun Müslüman’ın yaşadığı Moskova’da sadece 4 camiyi yeterli bulmayan yönetim, en azından 12 ayrı bölge için birer cami yapılmasını kararlaştırmıştı.

Belediye Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Kent Planlama ve Kadastro Komisyonu tarafından alınan kararla Moskova’nın Mitino semtinde camii inşaatı projesinden vazgeçildiği belirtildi. Belediye iptal kararında bölgede oturan vatandaşların protestosunu gerekçe gösterdi.

Mitino’da daha önce içinde bir caminin bulunacağı İslam Toplum Merkezi’nin inşa edilmesi hususunda karar aldıklarını da belirten Moskova Belediyesi, iptal kararının ardından başka alternatifleri değerlendireceklerini açıkladı. Belediye, vatandaşların görüşünü göz önünde bulundurmak koşuluyla başka arazilerde camii inşaatıyla ilgili yer araştırma yapılması talimatını da verdi.

Mitino'da oturan yaklaşık bin 500 kişi, bölgede camii inşaatına karşı protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler, 13 katlı İslam Toplum Merkezi inşaat projesine hayır demek için Mitino semtindeki trafiği de kapattı. Gösteri yerine gelen polis görevlileri, vatandaşlara eylemin izinsiz olduğuna dikkat çekerek dağılmasını istedi. Vakayla ilgili 3 kişi de gözaltına alındı.

Gösteriyi Mitino bölge yerel meclis üyeleri ve Ortodoks Birliği isimli örgütün organize ettiği kaydediliyor. Mitino yerel meclis Başkanı İgor Kononov, caminin yapılmaması için imza kampanyası başlatacaklarını söyledi.

Moskomstroyinvest inşaat şirketinden yapılan açıklamada ise Moskova Belediyesi'nin Rusya Müslüman teşkilatlarının söz konusu camii inşaatıyla ilgili sunulan öneriye yeşil ışık yaktığı kaydedildi. Öneride Mitino'da içinde caminin de bulunacağı İslam Toplum Merkezi inşaatı öneriliyordu.

Rus basınının iddiasına göre, yerel halk bayram namazlarında ortaya çıkabilecek çok sayıda izdiham, trafik sorunları ve salgın hastalıklardan endişe ediyor.