Rusya’da, Youtube ve Vkontakte sitelerine erişim kısmen engellendi

218

Rusya’nın Volgagrad kentinde ünlü video paylaşım sitesi “Youtube” ve popüler sosyal ağ “VKonte.ru’ya” erişim engellendi.

Volgagrad’da yaşayan bir Rus blogger,  şehirde “Vkontakte.ru” ve “Youtube” sitelerine girmek istenildiği zaman, internet tarayıcısında, Rusya telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri servisi tarafından yazılmış bir mektupla karşılaşıldığını bildirdi. @SlavaMez adlı blogger tarafından yayınlanan mektupta; Rusya telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri servisi, internet abonelerine “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin aşırıcılık taşıdığı mahkeme tarafından onaylanana kadar, bu filmi yayınlayan sitelere girilmemesini tavsiye ediyor. Aynı şehirde ikamet eden bazı kullanıcılar ise, “VKonte.ru” ve “Youtube” sitelerinin yanı sıra Google sitesine de erişimin sınırlandırdığını ifade etti.

Konuyla ilgili olarak 17 eylül tarihînde Rusya Komünikasyon ve İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Rusya’da mahkemenin İslam karşıtı filmi yasaklaması ve YouTube’a erişimin engellenebileceğini ifade etmişti.

Daha önceki tarihlerde Rusya savcılığı, İslam karşıtı filmin aşırıcı olarak kabul edilmesi ve yasaklanması için mahkemeye başvurmuştu. Ayrıca son günlerde savcılar yerel internet sağlayıcılarından “Müslümanların Masumiyeti”  filmine erişimin sınırlandırılması için taleplerde bulunuyor.

Vkontake.ru sitesi Basın Sekreteri VladislavTsipluhin ise Lenta.ru ya yaptığı açıklamada mahkemenin yasak kararı alması durumunda, internet sitesinden filmin kaldırılacağını belirtti.

Rusya’nın ikinci büyük kenti St.Petersburg Savcılığı, İslam dinine ve peygamberine ağır hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmi yayınlayan Rus sosyal ağı Vkontakte.ru’yu uyardı.

Savcılıktan Vkontakte.ru kurumuna gönderilen uyarı mektubunda, filmin sunumu nedeniyle aşırılıkçı faaliyetlerle mücadele yasasının ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi. Savcılık, “İslam dini peygamberinin hayatını hakaretler içeren şekilde anlatan, İslam’ın ve Müslümanların aşağılayıcı olarak tasvirinin oluşturulmasını amaçlayan “Müslümanların Masumiyeti” filminin yayılmasını önlemek amacıyla, St.Petersburg Savcılığı, OOO VKontakte.ru kurumunu uyarıyor. Uyarı, iletişim ve enformasyon teknoloji araçlarındaki aşırılıkçı faaliyetlerle mücadele yasasının ihlal edilmesini önlemekle ilgili” ifadelerine yer verdi.