Rus trafik polisi 7141 alkolik sürücünün ehliyetine el koydu

77

Rusya’nın başı alkolle dertten kurtulmuyor. Hafta sonunda alkolik bir sürücünün otobüs durağına dalması ve 7 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmasının ardından alkolik sürücülere sert cezalar gündeme alındı.

Hapis cezasından, ehliyetine süresiz el koyma, ya da 100 bin ruble (3300 dolar) para cezası verilmesine kadar sert önlemler tartışılıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin cezaların ağırlaştırılması için hükümeti uyardı. Mevcut yasaya göre alkolik sürücüler en fazla 5 bin ruble (160 dolar) ceza ödeyerek yollarına devam edebiliyor.

Moskova trafik şubesi alkolik sürücüleri yakalamak için dün operasyon düzenledi. Moskova Polis Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre bir günde 81 alkolik sürücü tespit edildi. Operasyon sayesinde çalıntı 10 araçla, polisin aradığı 2 kişi de yakalandı.

2012’nin ilk sekiz ayında alkolik olarak polise yakalanan ve hakkında işlem yapılan sürücülerin sayısı ise 7141. 7 bin 759 sürücü ise alkol testi yapılmasını reddetmiş.

En korkunç rakam ise alkolik sürücülerin neden olduğu kaza sayısı. Ocak-Ağustos döneminde sadece başkentte 152 kaza alkolik sürücüler neden olurken, 15 kişi yaşamını yitirdi, 205 kişi de yaralandı.

Kişi başına yıllık alkol tüketimini yoğun mücadele ile 18 litreden 15 litreye çeken Rusya, dünya ortalamasından iki kat daha fazla alkol tüketiyor.

Alkolle mücadele programı çerçevesinde Rusya, 2020’ye kadar alkol tüketimini yarı yarıya azaltmak istiyor.

Rusya’da resmi rakamlara göre her yıl 23 bin kişi alkol zehirlenmesinden yaşamını yitiriyor. Rusya Toplum Odası’nın verilerine göre ise her yıl 500 bin kişi alkol ve alkole bağlı hastalıklar nedeni ile ölüyor.