Putin’den kış saatine dönüşe destek

38

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin yeniden kış saati uygulamasına dönmesine yeşil ışık yaktı. Uzun tartışmaların ardından kışın saatleri bir saat geri almayan Rusya, yeni uygulamayı beğenmedi ve geri adım atıyor.

Rusya lideri Putin basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu konuda karar döneminde devlet başkanı Dmitri Medvedev tarafından alındı. Kendisi ile konuyu müzakere ettik. Kendisi kararında ısrarcı değil. Konu eski sisteme dönüşün mantıklı olduğu ile ilgili…” dedi.

“Biz konuyu bir kez daha müzakere ederek, eski sistemin nasıl çalıştığını ele alabiliriz. Telaş ve karışıklığa neden olmadan nihai karar verilir.” ifadelerini kullanan Putin, “Karar hükümet seviyesinde olmalı. Zannediyorum bu sorunun çözümü için en doğru yol olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl dönemin Devlet Başkanı Medvedev’in kararı ile kışın saatleri bir saat geri almayan Rusya, bu kış geri almaya hazırlanıyor. Kış saati ile ilgili yasa tasarısını Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma’ya muhalefet partisinden Liberal Demokrat Parti milletvekili Sergey Kalaşnikov verdi.

Kış mevsiminde karanlıkta işe ve okula gitmek zorunda kalan vatandaşlar yeni uygulamadan şikayetçi olmuş, Mart ayında Kremlin’e üçüncü kez çıkan Rusya Devlet Başkanı Putin de uygulamayı iptal edebileceklerini söylemişti.

Komünist Parti ve Adaletli Rusya partisi de tasarıya destek vereceğini açıklarken, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın konu ile ilgili kararı ise henüz netleşmedi.

Geçen yıl Rusya 30 Ekim’de saatleri bir saat geri almadığı için Türkiye ile zaman farkı kış aylarında 2 saate çıkmıştı.