Muhalif televizyon yıldızı Sobçak, el konulan paralarını kurtardı

31

Haziran ayında Rusya Soruşturma Komisyonu tarafından el konulan 1,1 milyon avro, 522 bin dolar ve 485 bin ruble para, muhalif televizyon yıldızı Kseniya Sobçak'a iade edildi.

Soruşturma Komisyonu Basın Bürosu'ndan Ria Novosti ajansına yapılan açıklamada, "Aramalar sırasında el konulan paraların Sobçak'ın kendisine geri verilmesi kararlaştırıldı. Sobçak'a parasının geri verilmesiyle ilgili bilgilendirme de yaptık." denildi.

Soruşturma Komisyonu açıklamasına atıfta bulunan İnterfaks ajansı ise, televizyon yıldızının paralarıyla ilgili herhangi bir vergi kaçakçılığıyla ilgili hususun tespit edilmediğine de işaret etti. Komisyon açıklamasında paraların Sobçak'ın banka hesabına yatırılarak iade işlemleri yapılacağı anlatıldı.

Konuyla ilgili Twitter'den açıklama yapan Sobçak, "Bana henüz hiç bir şey vermediler, ama umarım olur. Sadece iade niyetlerini belirttiler. İade ederlerse hemen haber vereceğim" diyerek duyuru yaptı.

Televizyon yıldızının avukatı Genri Reznik, Soruşturma Komisyonu'yla ilgili herhangi bir şikayette bulunmayacaklarını da ifade etti.

Sobçak'ın paralarına Rusya’nın başkenti Moskova’da muhalif grupların 12 Haziran’da düzenlediği “Milyonların Yürüyüşü” başlıklı gösterisine 1 gün kala muhalif liderlerin evlerine ani baskın düzenlenmesi sonucunda el konulmuştu. Sobçak mahkemeye başvurarak "paraları alın teriyle kazandığını" açıklama yapmasına rağmen hakimler onun isteğine yeşil ışık yakmamıştı.

Kseniya Sobçak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev'in kariyerinde önemli rol oynayan St. Petersburg'un ilk belediye başkanı Anatoliy Sobçak'ın kızı. Eski bir KGB ajanı olan Putin'i 1994 yılında St. Petersburg Belediye Başkan Yardımcılığına getirerek Rusya'ya kazandıran Sobçak, 1991-1996 yıllarında St. Petersburg belediye başkanı olarak görev yaptı. Demokrasi duruşu ile de Rusya halkının sevgisini kazanan baba Sobçak 2000 yılında vefat etmişti.