“El Arabiya’nın iddiaları Rusya ile Türkiye’nin arasını bozmaya yönelik”

5

Rusya’nın Tartus’ta bulunan askeri üssünün Suriye’nin Türk uçağını düşürme eyleminde dahli olduğu ile ilgili iddiaların Rusya ve Türkiye arasında gelişen ilişkileri bozmaya yönelik olduğu belirtildi.

Kommersant gazetesi genel yayın yönetmeni Azer Mürseliyev, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bu iddiaların yeni olmadığını, olayın vuku bulmasının ardından Rusya’nın da işin içine karıştırılmaya çalıştırıldığını söyledi. Tüm dünyada büyük bir enformasyon savaşı yaşandığına dikkat çeken Mürseliyev, “Rusya ve Türkiye’nin arasını açmak isteyen merkezler bu tür iddiaları organize etmiş olabilir.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 14-15 Ekim tarihlerinde Türkiye’ye gideceğini, iki ülke arasında siyasi ve ekonomik anlamda önemli yakınlaşmaların yaşandığını kaydeden Mürseliyev, “Rusya’nın bu olayda bir müdahalesi olsa idi bugüne kadar mutlaka bu ortaya çıkardı. Son zamanlarda enformasyon savaşı yaşanıyor. Birileri tüm dünyada hem dinler arası hem de büyük devletlerarasında bir çatışma ve güvensizlik ortamı oluşturmak istiyor. İslam dinine hakaret eden film ve diğer karikatür provokasyonları da bunun parçası…” değerlendirmesinde bulundu.

Büyük devlet arasında, Hristiyan dünyası ile İslam dünyası arasında güvensizlik ve çatışma ortamı oluşturulmak istendiğine değinen Kommersant Genel Yayın Yönetmeni, “Rusya ve Türkiye Avrasya coğrafyasının iki önemli ülkesi ve işbirliğini artırmaları tüm bölgenin istikrarına katkı sağlıyor. İki ülke arasında sorun oluşması Kafkaslar ve Bakanların da istikrarsız hale gelmesine neden olur. Böyle karışıklıklardan bir kısım şirket ve merkezler çıkar sağlama peşinde.” uyarısında bulundu.

İsrail'in Ynet ajansına konuşan batılı askeri kaynaklar, El-Arabiya televizyonunun "Akdeniz’de Suriye ordusu tarafından düşürülen uçaktaki iki Türk pilotun olaydan sağ kurtulduğu, sonrasında Suriye askerleri tarafından infaz edildiği" yönündeki iddialarını yalanladı.

Bazı Rus ajanslarına da yansıyan habere göre, batılı askeri yetkililer, Türk pilotların iddiaların aksine denizde hayatlarını kaybettiğini belirtti. Ynet ajansı, "Batılı kaynaklar ayrıca, Türk pilotların keşif amacıyla uçuş yaptığını ve alçak yükseklikte uçarak radarlardan saklanabileceklerini tahmin ettiğini belirtiyor" bilgileri yer aldı.

Rusça yayın yapan İsrail'in Zman.com ajansına göre, El-Arabiya'nın yayınladığı belgelerin amacı, Türkiye'nin Rusya ile arasını bozmak ve Suriye rejimine yönelik düşmanlığını körüklemek. Ajans, Belgelerde Rusya’nın da Suriye sularındaki söz konusu vakayla ilgili dolaylı bir işbirlikçi gibi nitelendirilmesine dikkat çekti.

El Arabiya'nın söz konusu haberinde belgelerin Suriyeli muhalifler yardımıyla ele geçirildiğini iddia ederek, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed Suriye Özel Operasyonlar Birliği Komutan Hasan Abdurrahman’a gizli belge göndermişti. Belgede “Uçağın Tarsus’taki Rus üssüyle koordinasyon içinde düşürülmesinin ardından iki Türk pilotun Suriye Hava Kuvvetleri istihbaratı tarafından yakalandığı” ifadeleri yer alıyordu. Belgelere göre Türk uçağı uluslararası hava sahasında Grad füzesiyle düşürüldü. Donanma ve hava kuvvetleri, iki pilotu Tartus’ta bulunan Rus donanması ile koordinasyon kurularak yakalayarak Suriye sularına getirdi" iddiaları yer aldı. Yayınlanan belgelerde, pilotlara Suriye Devlet Başkanı Esed’in emriyle ‘savaş esiri’ olarak muamele edileceği bilgisi de yer alıyor. Habere göre tüm istihbarat merkezlerine gönderilen emirde, yine Rusya liderliğinin tavsiyesiyle, Hür Suriye Ordusu’na destek veren Türkiye’yi zor durumda bırakacak eylemler yapılması emrediliyor.

Söz konusu iddialar, gece geç saatlerine rağmen, Rusya'nın Eho Moskvı radyosu, Argumentı i Faktı gazetesi, Lenta.ru, Baltinfo.ru ve diğer ajanslarda yer aldı. Eho Moskvı'nın yorumuna göre, Rus askerlerinin vakada ne gibi rol oynadığının belirtilmemesine dikkat çekildi. Ria Novosti haberi iddia olarak verirken, Rus makamlarının değerlendirme yapmadığını hatırlattı.