Moskova mahkemesi de İslam’a hakaret filmini yasakladı

19

Rusya’nın başkenti Moskova’nın Tver Semt Mahkemesi, İslam dinine ve peygamberine ağır hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmi aşırılıkçı olarak tanınmasına karar verdi.

Rusya Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine öğlen saatlerinde filmi izleyerek inceleme yapan Rus yargıçlar, skandal filmin aşırılıkçı olarak tanınması yönünde karar çıkardı. Konuyla ilgili açıklama yapan hakim Yevgeni Komissarov, Başsavcılığının söz konusu başvurusuna yeşil ışık yaktıklarını belirtti.

Rusya Başsavcılık Sözcüsü Marina Gridneva karar yürürlüğe girdikten sonra film adalet bakanlığının federal aşırılıkçı listeye alınacak. Gridneva, “Başsavcılığın isteği üzerine film üzerinde psikoloji ve dil bilimi araştırılması yapıldı. Bu araştırmada filmin içeriğinin dini nefret ve düşmanlığı körüklediği, etnik ve dini açıdan insanlığa karşı hakaret içerdiği kanıtlandı.” dedi.

Cuma günü Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin başkenti Grozni, Leninski Bölge Mahkemesi de, filmin aşırılıkçı olarak tanınmasına ve kararın tüm Rusya Federasyonu’nu kapsadığına ilişkin karar almıştı.

Daha önce Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov ve parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü Ruslan Gattarov da filmin aşırılıkçı tanınması yönünde sert tepkili açıklamalarda bulunmuştu. Senatör Gattarov ayrıca filmin incelenerek erişimine yasaklanması için Başsavcılığa resmi talepte de bulunmuştu.

Rusya Başsavcılık Sözcüsü Gridneva, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya Soruşturma Komisyonu bu filmin aşırılıkçı ilan edilmesi ve Rusya’da internet ortamında erişiminin durdurulması için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.. İnananların dini duygularına hakaret ettiği ve etnik topluluklar arası nefret duygularını kışkırttığı gerekçesi ile inceleme yapıldı. Yargılama başlamadan önce mahkeme Rusya başsavcılığının talebi üzerine bu filmin yayınlanmasını önleyecek bir ön karar alır. Konu Federal İletişim, Basın Yayın ve Bilgilendirme Servisi’ne iletilir.” ifadelerini kullanmıştı.