Rusya'nın Krasnodar kenti Samsun'a havadan bağlandı

115

Rusya'nın Krasnodar şehrinden Samsun'a haftada 2 kez düzenlenecek olan uçak seferleri başladı. Rusya'nın Krasnodar şehrindeki Kuban Havayolları'ndan sabah 11.15'te kalkan GW - 3047 sefer sayılı Skyexpress.ru'ya ait uçak bugün 12.10'da Samsun-Çarşamba Havaalanı'na iniş yaptı.

Kuban Havayolu çalışanlarının da içinde bulunduğu 32 kişilik bir kafile ile Samsun'da gelen Rus heyetini Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve beraberindeki heyeti çiçeklerle karşıladı.

Kuban Havayolları Satış Müdürü Olga Jerepsova, "Şu anda ilk seferimizdir. Bundan sonra inşallah planlı olarak haftada 2 sefer olarak düşünüyoruz. Bu seferlerin devamlı olmasını düşünüyoruz. Bizim Krasnodar ilinden buraya sadece bizler değil, Samsunluları da bekliyoruz" dedi.

Samsun - Rusya sefer sürecinin 2006 yılında başladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, "2010 yılında biraz daha ivme kazandı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın çok özverili ve yoğun çabaları neticesinde, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un destekleriyle hayal ve rüya gibi görünen seferin bugün ilk seferi yapıldı. Samsunumuz Karadeniz çanağındaki diğer şehirler ve ülkelerle işbirliği yapmak için sürekli çaba içersindedir. Bu çabanın en önemli ürününü bugün aldık. Samsun'un ekonomisine, ticaretine, sosyokültürel hayatına önemli katkı koyacağını düşünüyoruz. Samsun Valimiz Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret, Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nun ve bütün sivil toplum örgütlerinin bu konuya verdiği destek çok önemliydi. Bunun meyvelerini görmek Samsunlu olarak bizleri mutlu ediyor. Samsun sağlık kenti olma ve sağlıklı yaşam kenti olma yönünde önemli adımlar atıyor. Avrupa'nın çeşitli ülkelerine Almanya, İsrail ve çeşitli ülkelerine giden sağlık turizmi için gidenlerin Samsun'a getirilmesi için de çok önemli adımlar atılıyor" diye konuştu.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının ortaklaşa düzenlenerek seferlerin başlatıldığı Samsun - Krasnodar seferi salı ve cuma günleri olmak üzere haftada 2 gün yapılacak.