Rusya: “Rus yolcuların hayatı tehlikeye atıldı, acil açıklama bekliyoruz”

2

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Tür Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının Suriye yolcu uçağını indirmeye zorlamasının uçakta bulunan Rus vatandaşlarının hayatları ve güvenliklerini tehlikeye attığını söyledi.

Bakanlık internet sayfasından yapılan açıklamada Lukaşeviç, “Yaşanan olağanüstü durum nedeni ile aralarında 17 Rus vatandaşı olmak üzere yolcuların yaşam ve güvenlikleri tehlikeye atıldı.” tespitinde bulundu.

Rusya’nın yaşanan olay nedeni ile Türkiye’den açıklama beklediği belirtilen açıklamada, “Rusya Türk yönetiminde Rusya vatandaşlarına yönelik yaşananlarla ilgili açıklama yapmak zorunda ve gelecekte benzer olayların yaşanmaması da teyit edilmeli.” ifadeleri yer aldı.

Rusya Ankara Büyükelçiliği’nin konsolosluk görevlileri ve bir doktoru havalimanına gönderdiği ve Rus vatandaşlarına ulaşmak için çaba gösterdiğine değinilen açıklamada, “Türk yöneticiler herhangi bir açıklama yapmadan Rus yetkililerin Rusya vatandaşlarına ulaşmasına 8 saat boyunca izin vermedi. Bazen sadece asfalt üzerinde durmalarına müsaade edildi.” değerlendirmesi yer aldı. Rus yetkili Lukaşeviç, herhangi bir yiyecek de yolculara verilmediğini söyledi.