Suriyeli yolcu Rus basınına konuştu: Hepimiz gördük, uçakta silah yoktu

38

Moskova’dan Şam’a giden Suriye Havayolları’na ait yolcu uçağının Türk jetleri tarafından Esenboğa Havalimanı’na indirilmesi ile ilgili gelişmeler Rus basınında geniş yankı buldu. Uçakta aralarında çocukların da bulunduğu 17 Rus yolcunun da olması Moskova’da tedirginliğe neden oldu.

Rus basınına konuşan uçaktaki yolculardan Fatma El-Saman, Türk uzmanların Suriyeli bir iş adamının Rusya’dan satın aldığı makine parçalarının yer aldığı kargo ile ilgilendiklerini, ancak uçakta herhangi bir silah olmadığını açık bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Yolcu açıklamasında, “Görevliler bir kısım bagajları boşaltmaya başladı. Onları açtılar ve resimlerini çektiler. Birçok insan vardı. Biz orada ne olduğunu gördük. Silah yoktu. Çıplak gözle görülebiliyordu.” dedi.

İncelemelerin sadece bagajlarla sınırlı olduğunu, yolcuların araştırılmadığını ifade eden görgü şahidi, Rus diplomatların yolcularla görüşmelerine de izin verilmediğini iddia etti.

Rus basınında yer alan haberlerde, başlangıçta Türk basınında uçakta ağır silah ve füze olduğu yönünde spekülasyonların yer aldığı, sonraki açıklamalarda askeri bir kısım haberleşme araçları olabileceğinin belirtildiği ifade edildi. Rus basınına göre şimdiye kadar kargo ile ilgili herhangi bir resmi teyit yapılmaması da dikkat çekici.