Rusya: Türk tarafı bir şeyler bulmuşsa, bu planlı provokasyon

1

Rus silah ihraç şirketleri uzmanları Suriye uçağında askeri malzeme bulunmasının imkansız olduğunu, böyle kaçak bir kısım malzemeler varsa da bunun planlı bir provokasyon olduğunu söyledi.

Interfax’a konuşan üst düzey silah ihracat şirketi yetkilileri, “Rus havayollarından çıkan tüm kargo sıkı kontrol edildiği için, uçakta herhangi bir mühimmat olamaz. Rus silah ihraç şirketleri kendilerine ait herhangi bir kargo olmadığını ifade ediyor. Eğer Türk tarafı gerçekten bir şeyler bulmuşsa, bu kaçaktır. Bu da büyük bir ihtimalle planlı bir provokasyonu gösterir…” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uçakta askeri malzeme olduğuna dair açıklamalarını değerlendiren yetkili, “Uçak bir kısım elektronik malzemeler taşıyor olabilir. Bu da yasal yollarla yapılıyordur. Yolcular açısından da herhangi bir tehdit oluşturmuyordur. Bu tür malzemelerin ticari yolcu uçakları ile taşınması genel bir uygulama. Bu malzemelerin hava savunma sistemi ya da bir kısım silahlara ait olduğu anlamına gelmiyor. Erdoğan’ın açıklamalarına göre tüm belgelerin olduğu anlaşılıyor. Bu da malzemelerin yasal olarak taşındığı ve yolcular açısından tehlike oluşturmadığını gösteriyor…” değerlendirmesinde bulundu.

Bu tür malzemelerin ticari uçaklarla taşınmasının genel bir uluslar arası uygulama olduğunu kaydeden yetkili, uluslar arası fuarlarda sergilenecek silahların da bu yolla taşındığına dikkat çekti.

Rus silah ihraç şirketleri Rosoboronexport ve Federal Askeri Teknik Şirketi (FSVTS), Erdoğan’ın açıklamalarını yorumlamak istemedi. Ancak şirketler Suriye uçağında kendilerine ait herhangi bir malzeme olmadığını söyledi.

Interfax’a konuşan Rosoboronexport Basın Sözcüsü Vyaçıslav Davidenko, “Uçakta kesinlikle Rosoboronezport’a ait herhangi bir kargo yoktu. Şirketimiz tüm ihracatını sıkı bir kontrol içinde uluslar arası hukuka ve Rus yasalarına uygun bir şekilde gerçekleştirir.” dedi. FSVTS Basın Sözcüsü Andrey Tarabrin de şirketlerinin uçaktaki kargo ile hiçbir ilgileri olmadığını belirtti.