"Uçaktan Suriye'ye kurulan Rus savunma sisteminin beyni çıktı"

46

Türkiye Rusya’dan Suriye’ye askerî mühimmat taşıyan bir sivil uçağı Ankara’ya indirip arama yaptı ve bazı kargolara el koydu. Hâliyle bu olay tartışma yarattı. Konunun arka planını Ankara’daki değişik çevrelerden araştırdım. Vardığım sonucu tek tek anlatayım:

1) Uçağın indirilişinin Putin’in Türkiye ziyaretini ertelemesiyle ilgisi yok.Yani olay siyasi değil. Eğer böyle olsaydı bu ziyaretin ertelenmesine ilişkin daha ilginç cevaplar verilebileceği ifade ediliyor.

2) Uçak füze veya silah taşındığı için de indirilmedi.Hatta bu uçağın indirilmesi süreci çok ince bir hamleyle yapıldı. Hem uluslararası hukuka karşı Türkiye’nin elini zayıf düşürmeyecek hukuksal çerçeveye uygun hareket edildi hem de uçağın indirilip aranması sağlanarak Türkiye belki de Suriye krizinin başlamasından bu yana ilk defa çok doğru bir hamle yaptı.

3) Uçakta ne tür mühimmat olduğunu Türk tarafı önceden biliyordu.Bu bilgiyi perşembe akşamı katıldığımAl Jazeeratelevizyonundaki programda anlattım.Türk medyası gelen istihbaratı sadece askerî mühimmat bilgisi olarak sunuyor ama bu doğru değil. Gelen istihbarat detaylı bir istihbarattı. Yani kolilerde ne tür askerî mühimmat olduğunu da belirten detaylı bir istihbarata sahipti Türk tarafı.Bu nedenle de uçak kalktıktan sonra adım adım akıllı bir strateji uygulayarak uçağı indirdi ve Rusya’ya büyük bir gol attı ve önümüzdeki süreçte Suriye’ye yönelik yapılacak bir uluslararası operasyonda kullanılabilecek müthiş bir askerî bilgi elde etti.

4)Perşembe günü edindiğim bilgilere göre uçak Türk hava sahasına yaklaşınca pilota Türkiye’ye girmesi durumunda uçağının indirilip aranacağı bilgisi verilmiş. Buna paralel olarak da F-16’lar havalandırılarak uçağın göz hapsinde tutulması için düğmeye basılmış.

Anladığım kadarıylao pilota Türkiye’ye girince uçağının indirilip aranacağı bilgisi öylesine kritik bir zamanlamayla ve mekânda söylenmiş ki pilotun dönüp uçağı başka yöne çevirme olasılığı yok.