Rusya’da Türk iş adamı “dolandırıcılık” iddiası ile göz altına alındı

96

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde bir Türk işadamı bir bankayı yaklaşık 165 milyon ruble dolandırdığı iddiasıyla göz altına alındı.

Basına bilgi veren Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Türk işadamının Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde açtığı şirketinde çalışan işçilerinin üzerinden kredi aldığı ve krediyi kendisi için kullandığını kaydetti.

İçişleri Bakanlığı’nın bölgedeki Soruşturma Dairesi yetkilisi, “Göz altına alınan Türk iş adamı suçunu itiraf etti. Kendisi şirketindeki çalışanlarının üzerinden bir bankadan 164,3 milyon rubleden fazla kredi çekmiş. Kredilerin süresi ise çoktan geçmiş” bilgisini verdi.

Bir Soruşturma yetkilisi ise, işadamının kredileri başka bankalardan aldığı kredileri ödemek için kullandığını iddia etti. İsmini açıklamayan yetkili, “Güvenlik güçlerinin edindiği bilgilere göre, Türk işadamı kendi firmasının ilk sermaye rakamını da suni şekilde artırmış. Dolayısıyla bir Moskova bankasının devlet garantisi olarak kendisine sunduğu 3 milyar ruble kredi olayını da incelemeye aldık.” dedi.

Türk vatandaşına yönelik dolandırıcılık suçuyla soruşturma başlatılırken, Rus yetkililer 10 yıla kadar hapis cezasının söz konusu olabileceğini de belirtiyor.