Putin’den başörtü yorumu: Dini değerlere saygılı olmalıyız

57

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bazı okullarda başörtülü ilköğretim öğrencilerinin derse alınmaması ile ilgili yaptığı açıklamada insanların dini değerlerine saygılı olunmasını istedi. Putin ülkenin laik bir anlayışa sahip olduğunu da hatırlattı.

“Halk Cephesi” toplantısında “Eğitim Bakanı Dmitri Limanov’un öğrencilerin başörtü takmalarında sorun olmadığı” yönündeki açıklamasını dile getiren bir katılımcıya cevap veren Rusya lideri, “Bizim her zaman insanların dini inançlarına karşı derin bir saygı duymamız gerekir. Bunu hükümet faaliyetlerinin tamamında dikkate almalıyız. İkinci olarak biz laik bir ülkeyiz, bunun gereklerine de uymalıyız.” tavsiyesinde bulundu.

Eski Sovyet döneminde olduğu gibi okullarda tek tip kıyafetin tüm ülkeye uygulanmasını doğru bulmadığını ifade eden Putin, bölgelerde farklı uygulamalar olabileceğini kaydetti.

Rusya’nın Stavrapol bölgesinde beş ilk öğretim öğrencisi okula başörtülü olarak alınmadıkları gerekçesi ile müftülüğe şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Limanov, öğrencilerin başörtülü olarak okula gitmelerinde korkulacak bir durum olmadığını söylemişti. Limanov’a göre başörtülü olarak öğrencilerin okula gitmesi, genel ya da okul kurallarına aykırı değil.

Rusya’da genel olarak başörtülü olarak ilköğretim, orta öğretim ya da üniversitede eğitim almasının önünde bir mahzur bulunmuyor. 20 milyon Müslümanın yaşadığı Rusya’da başörtülü olarak kamuda görev almak da mümkün. Dmitri Medvedev devlet başkanı olduğu dönemde, 2009’da başörtülü bir ilköğretim öğrencisi ile birlikte eğitim sezonunun açılışını yapmıştı.