Putin dine saygı istedi, başörtülü derse izin çıktı

55

Rusya’nın Kuzey Kafkasya Bölgesi’nde yer alan Stavrapol kentinde tesettürlü olarak derse alınmayan 5 ilköğretim öğrencisi ile ilgili uzlaşı sağlandı. Aşırı tesettürlü oldukları gerekçesi ile iki haftadır derse alınmayan 5 ilköğretim öğrencisinin mahkeme süreci tamamlanana kadar derse başörtülü olarak girmelerine izin verildi.

Öğrenci, veli ve okul yönetimi aşırı tesettür yerine makul bir örtünme biçiminde uzlaştı. Öğrenci velilerinden Ravil Kaybaliyev açıklamasında, “Akl-ı selim galip geldi. Mahkeme süreci devam ediyor. Bu zamanda öğrencilerin okula girmesi uygun bulundu.” dedi. Öğrencilerin derslerinden geri kalmamasının önemine değinen Kara Tübe Neftekumski Bölgesi 12 Nolu Okul Müdürü Marina Savçenko, “Beş kız çocuğumuz da derslerine başladı. Biz mahkemenin sonucunu bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya’da bir okulda başlayan tartışma ülke gündemine oturdu. Rusya Eğitim Bakanı Dmitri Livanov, öğrencilerin başörtü takmalarından korkulmaması gerektiğini, bunun genel ya da okul kurallarına aykırı bir durum oluşturmadığını söyledi.

Önceki gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ’in seçim sürecinde oluşturduğu “Halk Cephesi” toplantısında bir katılımcının Livanov’un açıklamalarını gündeme taşıması Rus liderin başörtüsü ile ilgili değerlendirmelerde bulunmasına neden oldu.

Putin açıklamasında, “Bizim her zaman insanların dini inançlarına karşı derin bir saygı duymamız gerekir. Bunu hükümet faaliyetlerinin tamamında dikkate almalıyız. İkinci olarak biz laik bir ülkeyiz, bunun gereklerine de uymalıyız.” tavsiyesinde bulundu.

Putin konuşmasında dini topluluklarla görüşülerek sakin ve kabul edilebilir bir yol bulunmasını ve kimsenin de rahatsız edilmemesini önerdi. Putin İslam toplumu dahil saygın kişilerin laik devlet anlayışı ile ilgili değerlendirmelerini bildiğini de vurguladı.

Rusya’da genel olarak başörtülü olarak ilköğretim, orta öğretim ya da üniversitede eğitim almasının önünde bir engel bulunmuyor. 20 milyon Müslüman’ın yaşadığı Rusya’da başörtülü olarak kamuda görev almak da mümkün. Dmitri Medvedev devlet başkanı olduğu dönemde, 2009’da başörtülü bir ilköğretim öğrencisi ile birlikte eğitim sezonunun açılışını yapmıştı.