TNK-BP çalışanına 56 milyar dolarlık satış öncesi, rüşvet operasyonu

26

Rusya’nın en büyük petrol şirketlerinden TNK-BP’nin hükümetle ilişkiler departmanı başkanı sabah saatlerinde rüşvet aldığı gerekçesi ile gözaltına alındı. TNK-BP yetkilisi, İrkutsk kenti hükümet koltuğunu 6 milyon dolara satmaya çalışmakla suçlanıyor. BP’nin TNK-BP’de bulunan yüzde 50’lik hisselerini Rus petrol şirketi Rosneft’e 28 milyar dolara satışı ile ilgili süreçte operasyonun gerçekleşmesi dikkat çekti.

Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ismi açıklanmayan TNK-BP yetkilisi 3 milyon ruble (97 bin 400 dolar) ek ödeme alırken suçüstü yakalandı. Şüphelinin Haziran’a kadar İrkutsk yerel hükümette çalıştığı, eylül ayında devlet makamını satışa çıkardığı belirtiliyor. Göz altına alınan yetkili, İrkutsk yerel hükümetinde sanayi ve ekonomi bakan yardımcısı olarak görev yapıyordu. Rusya’da devlet görevlilerinin rüşvet karşılığı koltuklarını devretmeleri sık yaşanan bir uygulama.

TNK-BP’den yapılan açıklamada şahsın suçlandığı olayın şirketle ilgili olmadığı belirtildi. Şahsın soyadının ifade edildiği açıklamada, “I. Korneyev TNK-BP’de üç aydan bu yana çalışıyor. Kendisi henüz şirketle ilgili adaptasyon sürecinde idi. Suçlandığı davanın şirketimizle ilgisi yok.” denildi.

Rus petrol devi Rosneft’in önümüzdeki günlerde BP’den hisselerin alımı ile ilgili süreci tamamlaması bekleniyor. Alım tamamlandığında Rosneft üretim kapasitesi açısından dünya devleri Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell’in de önüne geçecek. Rosneft günlük üretimini 3,15 milyon varile çıkaracak. Amerikan Exxon Mobil’in günlük üretimi 2,3 milyon varil seviyesinde.

BP, TNK-BP’deki ortaklığından çıkmayı planladığını açıklamıştı. TNK-BP küresel üretim açısından BP’nin yüzde 25 kapasitesini oluşturuyor, rezervler açısından ise beşte birine denk geliyor. BP uzun süredir Rus ortakları ile sorun yaşıyordu.

TNK-BP’nin yüzde 50’sine ise Rus AAR konsorsiyumu sahip. AAR Konsorsiyumunda yüzde 25 hisse ile Alfa-Group’tan Mihail Fridman, yüzde 12,5 hisse ile Renova’dan Viktor Vekselberg ve yüzde 12,5 hisse ile Access Industry’den Leonard Blavatnik bulunuyor. AAR Konsorsiyum’da hisselerini BP’nin anlaştığı rakamdan BP’ye devretmeye hazır. BP ile pazarlık için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile bilinen Rosneft’in Başkanı İgor Seçin Londra’da.