Rus güvenlik güçlerinden Kafkaslarda operasyon: 49 militan öldürüldü

102

Rusya güvenlik güçleri Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde gerçekleştirdiği terör operasyonunda 49 militanı etkisiz hale getirdi. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu’ndan (NAK) yapılan açıklamada, öldürülenlerden 9’unun çete lideri olduğu kaydedildi.

Dağıstan, Kabardina Balkar ve diğer Cumhuriyetlerde gerçekleştirilen bir dizi operasyona güvenlik güçlerinin yanı sıra istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB) elemanları da katıldı.

NAK’tan yapılan açıklamaya göre, terör eylemleri ile irtibatlı olan 30 kişinin de tutuklandığı belirtildi. 20 ayrı militan ise kendi istekleri ile güvenlik güçlerine teslim oldu.

90 ayrı bölgede yapılan operasyonlarda 30 ev yapımı bomba, 100 kilogram patlayıcı madde, 109 otomatik silah, 350 mayın ve 19 bin adet mermi ve diğer mühimmat bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklama 2014 Kış Olimpiyatları çerçevesinde terörle mücadele operasyonlarının önemine işaret etmişti. Salı günü terörle mücadele komisyonunda konuşan Rusya lideri, son üç aylık dönemde 43’ü çete lideri olmak üzere 313 militanın öldürüldüğünü söylemişti.

Kendini Kuzey Kafkasya Bölgesi’nin Emiri olarak ilan eden Doku Umarav, oyunlar sırasında terör saldırısı yapacağını tehdidinde bulunmuştu. Umarov, daha öncede Moskova’da metrolarına ve Domodedova Hav’limanı'na gerçekleştirilen terör saldırılarını üstlenmişti.