Rusya’da sadece 2012’de 45 bin rüşvet davası

22

Rusya’da rüşvetle mücadele için alınan önlemler sonuç vermiyor. Sadece 2012’nin ilk 9 ayında 45 bin rüşvetle ilgili suç mahkemeye yansıdı ve 8 bin kişi hakkında dava açıldı.

Rusya İçişleri Bakanlığı Ekonomik Güvenlik ve Rüşvetle Mücadele Departmanı Başkan Yardımcısı Sergey Solopov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yerel düzeyde 25 milletvekili ve 5 bakanın da rüşvet ve yolsuzluk suçlarından yargılandıklarını söyledi.

Rüşvet ve yolsuzlukla ilgili basına açıklamada bulunan Solopov, “Ocak ayından bu yana rüşvetle ilgili 45 bin dava mahkemelere yansıdı. 8 bin kişi hakkında da dava başlatıldı.” dedi.

Yılın ilk dokuz ayı için gündeme alınan davalarda toplam rüşvet rakamının 14 milyar ruble (yarım milyar dolar) bulduğunu ifade eden Rus yetkili, “25 milletvekili var, çeşitli seviyelerde görev yapan.  48 yerel vali ve 17 yerel belediye başkanı hakkında dava devam ediyor.” bilgisini aktardı.

Solopov’a göre sayılar yüksek olsa da rüşvetle mücadelede şimdilerde daha etkin sonuçlar alınabiliyor.

Rusya Başsavcılığı 2011 ile ilgili yaptığı açıklamada rüşvet ve yolsuzluğa bağlı suçlarda yüzde 40 artış olduğunu söylemişti. Rüşvet ve yolsuzluk davalarındaki artışın devlet görevlilerinin gelir beyan zorunluluğunun ardından gelmesine dikkat çekiliyor.

Uluslar arası Şeffaflık Kurumu’nun raporuna göre rüşvet ve yolsuzluklar açısından Rusya, 182 ülke arasında 143’üncü sırada yer alıyor.