Tataristan’da terör operasyonu: 5 ölü

138

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir eve düzenlenen operasyonda Rusya istihbarat teşkilatı FSB’nin 2 görevlisi hayatını kaybetti. Operasyonda 3 militan öldürüldü. Kentte terörle mücadele operasyonu rejimi de ilan edildi.

Tataristan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çok tehlikeli suçluların yakalanması için bir eve operasyon düzenlendiği belirtildi. Polis görevlileri, suçluların aşırılıkçı militanlar olduğunu belirtirken, FSB’den konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Suçluların etkisiz hale getirilmesi için düzenlenen operasyona FSB, İçişleri ve Acil Durum bakanlıklarına bağlı özel birlikler yer aldı. Operasyonun bizzat Tataristan İçişleri Bakanı Artyom Hohorin’in yönettiği belirtildi.

Tataristan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada operasyonda ağır yaralanan iki FSB görevlisinin kaldırıldığı hastanede hayatlarını kaybettiği ifade edildi. Öldürülen üç militanın birinin üzerinden intihar bombası bulunduğu da gelen bilgiler arasında.

Rusya Soruşturma Komisyonu Başkanı Vladimir Markin, öldürülen militanların Tataristan’da din adamlarına yönelik saldırılarda yer alan militanlar olduğunu açıkladı.

Operasyonun gerçekleştirildiği evden 30 vatandaş tahliye edilirken, fenalaşan hamile bir bayan da hastaneye kaldırıldı.

Yerel Tatar basınının iddiasına göre, militanlar 25-26 Ekim Kurban Bayramı gününde terör eylemleri yapmayı planlıyordu.

FSB’ye bağlı Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAK), gelişmelerle ilgili daha sonra detaylı bilgi vereceklerini açıkladı.