Rus ve Amerikan arama motorlarının Cumhuriyet yarışı

141

İnternet arama motorları Google ve Yandex, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamayı unutmadı. İki arama motoru da açılış sayfalarında Cumhuriyet’in 89. yıl dönümüne özel tasarımlar kullandı.

ABD’li Google ”doodle” olarak adlandırılan özel logosunda Cumhuriyetin kurulduğu 1. Meclis’in görüntüsünü kullandı. Ankara’nın Ulus semtindeki eski meclisin 3 binasını öne çıkaran google, ağaçlar ve Türk bayraklarıyla süslendi.

Rus Yandex ise ana sayfasında Cumhuriyet için hazırladığı özel tasarımında bir Türk bayrağı ve kutlamalara simge olarak havai fişek görüntüleri ile kendi logosunu kullandı.

Türkiye’ye yönlendiriyor

Her iki arama motorunda da hazırlanan özel tasarımların üzeri tıklandığında ise 29 Ekim 1923’de kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti ve her yıl kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet bayramlarına ilişkin bilgilere yer verilen Wikipedia ve www.meb.gov.tr başta olmak üzere olmak üzere ilgili sitelere yönlendirme yapılıyor.

İki arama motoru Türkiye internet pazarına yönelik önemli bir rekabet içerisinde. Google ve benzeri özel uygulamalar, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkat çekmeyi amaçlıyor.