Rus dazlaklar 11 kişiyi öldürdü; 4 Kasım’da yürüyecekler

372

Rusya’da dazlak saldırıları sonucu 2012’de 11 yabancı yaşamını yitirdi.  Irkçı gruplar 4 Kasım Birlik Günü’nde “Rus Yürüyüşü” için hazırlık yaparken, Moskova’da yaşayan göçmenler yürüyüşün iptali için belediyeye başvurdu.

Rusya insan hakları örgütlerinden SOVA’nın açıkladığı rapora göre neo-Nazi saldırıları sonucu 11 kişi yaşamını yitirdi, 149 kişi de yaralandı. SOVA’ya göre Rusya genelinde yaygınlaşan neo-Nazi gruplar yabancılara yönelik saldırılarını Rusya’nın 26 ayrı bölgesinde gerçekleştirdi.

Rusya mahkemelerinde görülen ırkçı davalarda 29 dazlak hakkında mahkumiyet kararı çıkarken, 83 kişi de nefret suçları nedeni ile tutuklandı. Neo-Nazilerin hedef aldığı yabancıların çoğu Kafkas ve Orta Asya kökenli halklardan.

Dazlaklar Birlik Günü’nde yürüyecek

Rus dazlak ve ırkçı gruplar diğer taraftan 4 Kasım’da tehlikeli bir yürüyüş için hazırlık yapıyor. Moskova yönetimi dazlak grupların yürüyüşü için Yakimanka Caddesi ve Krımskaya’da yer gösterdi. İki ayrı bölgede 30 bin civarında neo-Nazi’nin yürüyüş yapmasına izin çıktı.

Moskova’da yaşayan göçmen grupların temsilcileri ise 4 Kasım’da bu bölgelerde bulunmamaları konusunda yabancıları uyardı.

Rusya Federasyonu Göçmen Başkanı Amin Majumder İsvestia’ya yaptığı açıklamada, Rus Yürüyüşü’nden rahatsızlık duyduklarını, çok etnili Rusya için de bu girişimlerin tehdit oluşturduğunu söyledi.

Birlik Günü’nde ırkçı grupların yürüyüş yapmasının çok mantıksız olduğuna değinen Majumder, “Niçin onlar Birlik Günü’nde toplanıyor. Bu çok tehlikeli…” uyarısı yaptı. Yedi ayrı sivil toplum kuruluşunun imzaladığı dilekçe ise Moskova kent yönetimine teslim edildi.